« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Güreş hakemlerine dil zorunluluğu

50 Kişilik üst klasman oluşturacak olan FILA, hakemlerden İngilizce ve Fransızca bilme şartuı isteyecek

DHA
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Güreş Birliği (CELA) Başkan Yardımcısı Theodoros Hamakos, "Hata yapan hakemlerin farkındayız ve yakın bir zamanda farklı uygulamalara gideceğiz" dedi.Hakem hataları ile ilgili DHA'ya açıklamalarda bulunan FILA Yönetim Kurulu Üyesi ve CELA Başkan Yardımcısı Theodoros Hamakos, "Yapılan tüm hataların farkındayız. Özbekistan'da 5-14 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak Büyük Kadınlar ve Erkekler Dünya Güreş Şampiyonası'nda FILA başkanlık ve delege seçiminde birçok konuyu masaya yatıracağız" dedi.

Şampiyonada güreş hakemleri ile ilgili yeni kararlar alacaklarını ifade eden Hamakos, "Hakem konuları ile ilgili birkaç farklı düşünce var. FILA'ya bağlı maksimum 50 hakemin olacağı profesyonel bir kadro oluşturulacak. Diğer hakemleri de 1. kademe ve 2. kademe olarak iki sınıfa ayırabiliriz. Uzun zamandır hakemlerimizi gözlemliyoruz. Şampiyonalarda hatalar oluyor, bu doğrudur. Artık hakem seçimi konusunda çok daha dikkatli olacağız. Bu seçtiğimiz hakemler yarınlarımız için hem genç olacak, hem de iki lisan bilmek zorunda olacak. Yeni seçeceğimiz hakemler kesinlikle çok ileri derecede İngilizce ve Fransızca bilmek zorunda olacak" diye konuştu.

Hata yapan hakemlerin kesinlikle evlerine döneceğini belirten Theodoros Hamakos, "Dünya şampiyonasından sonra uygulamaya koymayı düşündüğümüz yeni kurallarla, belirleyeceğimiz 50 kişilik en üst hakemlerin artık bariz hata yapma şansları kalmayacak. FILA Başkanı Nenad döneminde güreşte değişim rüzgarı başladı. Küçük hatalar olabilir, ama hakemlerin artık işleri sadece güreş olacak ve başka bir işte çalışmayacak" ifadesini kullandı.

"Güreş branşının olimpiyatlardan çıkarılma korkusunu hala yaşıyor musunuz" sorusuna ise Hamakos, "Endişe var, ancak biz güreş ailesi olarak, başkanından güreşçisine kadar hepimiz güçlü, dikkatli ve çok iyi çalışmalıyız ki yarın bu endişeyi taşımayalım" yanıtını verdi.

Son olarak Türk güreşine değinen FILA Yönetim Kurulu Üyesi ve CELA Başkan Yardımcısı Theodoros Hamakos, "Türkiye potansiyel olarak güreşe çok hakim bir ülke. Ancak antrenörler daha güçlü, daha otoriter olmalıdır"


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.