Gürel: 'Kredi krizi' müzakere edilmedi

Hürriyet Haber
04 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 04 Temmuz 2001 - 00:01


Bakanlar Kurulu'nun, toplantısı sona erdi. toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Gürel, IMF ve Dünya Bankası'yla yaşanan kredi krizi hakkında Başbakan
Perde Arkası: Maaş adaletsizliğine kademeli çözüm
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı

   Kamu çalışanları arasındaki maaş adaletsizliğini giderecek kanun hükmünde kararname Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Yetki Yasası çercevesinde imzaya açılan kararname ile kamu çalışanları arasındaki maaş adaletsizliğine yönelik çalışmaların kademeli olarak 4 yılda tamamlanması öngörülüyor.

   Bakanlar Kurulu'nun bugün yapılan toplantısında Başbakan Bülent Ecevit, IMF İcra Direktörleri Toplantısı'nın ertelenmesi konusunda bir konuşma yaptı.

   IMF Başkanı Horst Kohler ile geçtiğimiz Cuma günü telefonla görüştüğünü anlatan Ecevit, bu görüşmede, toplantının erteleme ihtimalinin olabileceğini anladığını söyledi.

   Ecevit, Kohler'e Türkiye'ye haksızlık edildiğini ve verdiği tüm taahhütleri yerine getirdiğini ifade ettiğini aktardı. Devlet Bakanı Kemal Derviş ile ABD'ye geçmeden önce görüştüğünü belirten Ecevit, Derviş'ten, konunun karşılıklı görüşmeler yoluyla halledilebileceği mesajını aldığını anlattı.

   Başbakan Ecevit, bugünkü Bakanlar Kurulu'nda konuyu müzakereye açmadığını, ancak Derviş'in yurtdışı görüşmelerini tamamlamasının ardından gerekirse konunun görüşülebileceğini kaydetti.

   Bakanlar Kurulu toplantısında, kamu çalışanları arasındaki maaş adaletsizliğini giderecek olan ve 13 Temmuz'da süresi dolacak Yetki Yasası'na dayanılarak çıkarılacak kanun hükmünde kararname de imzaya açıldı.

   Maliye Bakanı Sümer Oral, toplantıda konuya ilişkin bir sunuş yaptı. Maliye Bakanı'nın kurul üyelerine verdiği bilgiye göre, kademeli bir düzenleme ve her sene belli bir oranda artış sağlanarak maaşlarda denge gözetilmesi öngörülüyor. Kararname ile memur maaşlarındaki adaletsizliğin giderilmesi amacıyla 4 yılda tamamlanması planlanan bir kademeli artış hedefleniyor.

   Ayrıca, toplantıda bazı bakanlar söz alarak bakanlıklarına ait personelin durumlarının düzeltilmesini istediler. Bunun üzerine Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar, dengeleri korumaya çalıştıklarını, bazı noktalarda adaletsizliklerin giderilebildiğini, bazı noktalarda ise bunu başaramadıklarını söyledi.