Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gürcü Bakan'dan Medvedev'e: Beni vatandaşlıktan at

  Hürriyet Haber
  04 Kasım 2009 - 16:38Son Güncelleme : 04 Kasım 2009 - 16:38

  Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze, Rus vatandaşlığından ayrılmak için Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'den talepte bulunduğunu açıkladı.

  Hem Gürcistan hem de Rusya vatandaşlığı olan Vaşadze, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, "Dün, Rusya Federasyonu'nun Devlet Başkanına başvuruda bulundum. (Rusya) Pasaportumu zarfa koydum, şu andan itibaren bir Rus vatandaşı olarak sorumluluklarım sona ermiştir" dedi.

  "Artık Rus vatandaşı değilim" diyen Vaşadze'nin vatandaşlığının alınması için Rus milletvekili Semyon Bagdasarov çağrıda bulunmuş, Vaşadze'nin "Rusya karşıtı" bir pozisyonda olduğunu söylemişti. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, vatandaşlığın bu şekilde iptal edilmesinin anayasaya uygun olmadığı gerekçesiyle bu öneriyi geri çevirmişti.

  Vaşadze, "Duma'nın işini kolaylaştırdım ve vatandaşlığın iptal edilmesi için kendim başvurdum" diye konuştu.

  Rusya'da yaklaşık 30 yıl yaşayan Vaşadze, 1981-1988 yılları arasında Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çalışmıştı. Diplomatik görevlerini bırakmasının ardından kendi işini kuran Vaşadze, 2008 yılında Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin teklifiyle Dışişleri Bakan Yardımcısı olmuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı