Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gürcistan'da orman yangınına müdahalede Türk yardımı

  İSTANBUL (A.A)
  17 Ağustos 2006 - 12:22Son Güncelleme : 17 Ağustos 2006 - 12:22

  Gürcistan'ın güneyinde Adigeni bölgesinde çıkan orman yangınına müdahale etmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait 2 yangın söndürme uçağının 6 personelle bu sabah yola çıktığı bildirildi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Gürcistan'da iki gündür devam eden yangının kontrol altına alınmasında güçlük çekilmesi üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) de yardım istendiği belirtildi.

  Açıklamada, Gürcistan'ın Türkiye Başkonsolosu ve Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi'nin Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle temasa geçtiği ve yangın söndürme uçaklarının bölgeye gönderilmesini talep ettiği kaydedildi.

  Bunun üzerine AKOM'un gerekli teknik alt yapıyı hazırladığı, kısa sürede koordinatlar ve rotanın belirlendiği, Dışişleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli çalışılarak tüm hazırlıkların tamamlandığı ifade edilen açıklamada, ”İki yangın söndürme uçağı 6 personelle bugün saat 05.50'de yangın bölgesine hareket etti. 9 personel de özel uçakla bölgeye gönderildi. Yangın söndürme çalışmalarında toplam 15 personel görev yapacak. Uçaklar Kars'ta yakıt ikmali yaptıktan sonra, Gürcistan'a geçerek Adigeni bölgesindeki orman yangınına müdahale edecek” denildi.

  Açıklamada, AKOM yangın söndürme uçaklarının, göreve başladıkları Mayıs aydından bu yana toplam 38 orman ve fabrika yangınına müdahale ettiği bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı