Dünya Haberleri

  Gürcistan'da muhalefet "nihai aşama"ya hazırlanıyor

  A.A.
  21.04.2009 - 14:02 | Son Güncelleme:

  Gürcistan'da, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin istifa etmesi talebiyle 9 Nisanda sokaklara dökülen, ancak Paskalya nedeniyle gösterilere ara veren muhalefet, bugünden itibaren gösterilerde "nihai aşamaya" geçeceklerini açıkladı.

  Destekçilerine, yeniden Parlamento önünde toplanma çağrısı yapan liderler, Tiflis'teki gösterilere Gürcistan'ın doğusundaki bölgelerden gelen muhaliflerin de katılacağını bildirdi.

  Gürcistan Yolu Partisi lideri Salome Zurabişvili, diğer merkezlerden de katılımcıların gelmesinin "sayıyı artırmak amacı taşımadığını, bunun sembolik bir anlamı olduğunu" kaydetti. Zurabişvili, bugün başlatacakları "yeni dalganın" her geçen gün "yükseleceğini" söyledi.

  Muhalefet liderleri, Muhafazakar Parti'nin internet sitesinde yayımladıkları açıklamada, "Saakaşvili'nin otoriter rejiminin barışçıl ve anayasal iktidar devrini aşırı derecede zorlaştırdığı, buna rağmen politik süreçleri anayasal çerçevenin dışına itmenin ülke için daha tehlikeli olduğunun tamamıyla farkında olduklarını" kaydetti.

  Gösterilere katılanları ve muhalifleri hedef alan saldırıların, "muhalefeti şiddet ortamına çekme amacı taşıdığını" belirten liderler, bunun hükümetin kendi şiddetini meşrulaştıracak temeli hazırlayacağı görüşünü dile getirdi.

  Öte yandan, Parlamento Başkanı Davit Bakradze, muhalefetin diyalog için "Saakaşvili'nin istifasını" şart koymasının bir ultimatom olduğunu ve bunun da diyalog için temel oluşturmayacağını yineledi.

  Bakradze, Parlamentoda yaptığı konuşmada, "muhalefetin radikal kanadı diyalog teklifini bir kez daha reddetti ve ancak bir ültimatom hakkında konuşabileceklerini yineledi" dedi. "Bunun çok kötü bir gelişme olduğunu" belirten Bakradze, bu şekilde herhangi bir olumlu sonuca ulaşmanın mümkün olmadığını kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı