Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gürcistan'a giden otobüs devrildi: 4 ölü, 33 yaralı

  SAMSUN, (DHA)
  16 Ağustos 2006 - 10:37Son Güncelleme : 16 Ağustos 2006 - 16:37

  İstanbul-Tiflis seferini yapan Mahmut Turizm’e ait yolcu otobüsünün şarampole yuvarlanması sonucu 4 kişi öldü, 33 kişi de yaralandı. Yaklaşık 100 metre sürüklenen otobüsün, uçuruma 1 metre kala durması, daha büyük bir facianın yaşanmasını önledi.

  İstanbul’dan Gürcistan’ın başkenti Tiflis'e giden yolcu otobüsü Samsun’un Kavak İlçesi'ne bağlı Çakallı kesiminde aşırı hız nedeniyle devrildi. 4 kişinin öldüğü, 33 kişinin yaralandığı kazada, yaklaşık 100 metre sürüklenen otobüsün, 50 metrelik uçuruma 1 metre kala durması, facianın daha da bsüyümesini önledi. Otobüstekilerden 10 kişinin yara almadan kurtulduğu kazada, kolları ve bacakları koptuğu için öldüğü sanılan kadın yolcunun yaşadığı hastanede ortaya çıktı.

  Kaza, bugün saat 08.30’da meydana geldi. 15 gün önce Gürcistan’ın başkenti Tiflis'ten İstanbul’a gelen turistlerle burada çalışan 4 Türk işçinin bulunduğu otobüs, dönüş yolunda kaza yaptı. 47 yaşındaki Tukvadse Nikolas yönetimindeki Mahmut Turizm’e ait 34 AT 7427 plakalı otobüs, Çakallı kesiminde yol çalışmaları yapılan Tekke Sapağı mevkiinde, sürücünün aşırı hız nedeniyle devrildi. Yan yatan ve rampa aşağı 100 metre sürüklenen otobüs, 50 metrelik uçuruma 1 metre kala durabildi. Kazada, otobüsün sağ tarafında oturan yolculardan 4 kişi öldü. Otobüs içinde üst üste yığılan yolculardan 32 yolcu ile sürücü çeşitli yerlerinden yaralandı, 10'u ise yara almadan kurtuldu.

  Yaralılar, ambulans ve yoldan geçen sürücülerin kamyonet ve otobilleriyle Samsun, Gazi ve Kavak devlet hastaneleriyle, 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Bazı yaralılara ise ilk tedavileri olay yerine gelen ambulanslarda yapıldı.

  HIZI 120 KİLOMETRE

  Polisin kaza yerinde yaptığı incelemede, otobüsün hız göstergesinin 120 kilometrede takıldığı belirlendi. Kaza nedeniyle bölgeye Sivil Savunma Arama Kurtarma ekipleri de sevkedildi.

  Kazada, kolları ve bacakları kopan ve öldüğü sanılan kadın yolcunun, hastanede, halen yaşadığı belirlendi. Yaşları 21 ile 60 arasında değişen yolcuların aralarında bulunan yaralı Türk vatandaşları Kemal Büyüktaş, Ramazan Akçeşme, İrfan İskenderoğlu ile Ekrem Yıldız’ın ise çalıştıkları Tiflis’e gitmek için otobüse İstanbul’dan bindikleri belirtildi.

  SÜRÜCÜ: BİR ARAÇ SIKIŞTIRDI

  Samsun Emniyet Müdürü Mustafa İlhan, kazanın dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu meydana geldiğini açıkladı. İlhan, “Talihsiz bir kaza. Otobüs yol güzergahında zik zaklar yaptıktan sonra sağ yana devrilmiş. 100 metre sürüklendikten sonra durabilmiş. Kaza nedeniyle Samsun- Ankara yolunda trafik kontrollü olarak veriliyor. Herhangi bir aksama olmadı” dedi.

  Kazada hafif yaralanan otobüs sürücüsü Tukvadse Nikolas, Kavak Devlet Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından jandarma tarafından gözaltına alındı. Nikolas, jandarmaya verdiği ifadesinde, “Daha önce yağan yağmur nedeniyle zemin hafif ıslaktı. Tırmanma şeridinden yukarı gelen bir araç bizi sıkıştırdı. Bu yüzden direksiyon kontrolünü kaybettim” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı