Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gurbetçiye askerlik kolaylığı

  ANKARA
  07 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ocak 2011 - 00:56

  Gurbetçilerin askerlik sorunlarını çözen teklif, Meclis Komisyonu’ndan geçti.

  Buna göre, yurtdışında yaşayıp, dövizle askerlik kapsamından çıkartılanlar veya bu hizmetten yararlanma şartlarını kaybedenler, 10 bin Euro ödemeleri ve temel askerlik eğitimini yapmaları halinde, askerlik hizmetini tamamlamış sayılacak. 43 yaş üzeri kişiler 15 bin Euro karşılığı teskere alacak.

  KENDİLERİNE tanınan dövizli askerlikten yararlanmada geç kalmış gurbetçilere yeni bir imkan tanıyan teklif, TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Teklife göre, yurtdışında yaşayıp, dövizle askerlik kapsamından çıkartılanlar veya bu hizmetten yararlanma şartlarını kaybedenler, 10 bin Euro ödemeleri ve temel askerlik eğitimini yapmaları halinde, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Düzenleme özetle şu hükümleri içeriyor:
  m Bu kişiler, durumlarını ispat eden belgeler ile konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak. 10 bin Euro veya karşılığı yabancı ülke parasını, başvuru sırasında defaten ödeyecekler.
  m Düzenlemenin yasalaştığı tarihte 43 yaş ve üzeri olanlar da dövizle askerlikten yararlanabilecek. Yurtdışında yaşayan 43 yaş ve üzeri kişiler ise 15 bin Euro veya karşılığı yabancı ülke parasını başvuru sırasında defaten ödeyecekler.
  m Bu kişiler, temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Eğer 21 günlük temel askerlik eğitimini yapmak isterlerse de 10 bin Euro ödemeleri yeterli olacak.
  m Türk vatandaşlığından çıkmalarına İçişleri Bakanlığı’nca izin verilenler ile Türk vatandaşlığını kaybettirilmesine Bakanlar Kurulu’nca karar verilenlerden; düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl içinde vatandaşlığa alınmak üzere yetkili mercilere başvuranlar, Türk vatandaşlığına yeniden kabul edilme tarihinin ardından 1 yıl içinde başvurmaları halinde, bu hükümlerinden yararlanacak.
  m Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında, saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya noksan hizmetli statüsünde olup her ne sebeple olursa olsun askerlik hizmetini tamamlamamaktan dolayı soruşturma ve kovuşturma yapılamayacak, başlatılmış olanlar ise sona erdirilecek.
  Askerlere sağlık yardımı
  Dövizli askerlik teklifiyle birleştirilerek kabul edilen bir başka teklife göre de görev sırasında yaralanan, kazaya uğrayan erbaş ve erler ile yedek subaylara, vazife malullük aylığı bağlanıncaya kadar sağlık yardımı yapılacak. Er ve erbaşlara 1193 lira, yedek subaylar ise 1288 lira ödenecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı