Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gurbetçilerin pasaport telaşı

  Mesut ZEYREK / KÖLN - DHA
  25.05.2011 - 20:41 | Son Güncelleme: 25.05.2011 - 20:41

  İzin sezonunun yaklaşmasıyla Almanya'da yaşayan çok sayıda kişi Türkiye'ye gidebilmek için yeni e-pasaport alma telaşına girdi.

  Pasaport süreleri dolanların işini son güne bırakması nedeniyle özellikle Almanya'da bazı konsolosluklarda yoğunluk yaşanıyor. Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, günlük randevu kapasitelerini arttırdıklarını açıklayarak pasaport almak isteyenlerin erken randevu almaları gerektiğini belirtti.

  TÜRK pasaportlarında elektronik pasaporta geçiş nedeniyle konsoloslukların pasaport uzatma yerine yeni pasaport verme işlemi tatil öncesinde rastladı. Bu durum hem konsolosluklarda hem de yabancılar dairesinde yığılmalara neden oluyor. Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, randevulu sistemin artık oturduğunu belirterek şunları söyledi: “Vatandaşlarımız randevulu sistemi benimsemiş görünüyorlar. 6 aylık geçiş dönemi vardı ve 1 Ocak 2011'den itibaren münhasıran e-pasaport tanzim edebiliyoruz. Artık bilindiği gibi eski pasaportların uzatılması yenilenmesi söz konusu değil. Konsolosluklarda yoğunluk var. Almanya'da milyonlarca insanımız yaşıyor. Eskiden çocuklar 16 yaşına kadar anne ve babanın pasaportuna kayıt olabiliyordu, artık o uygulama da bitti. Bebekte olsa yaşlıda olsa herkesin kendi pasaportu olması gerekiyor. Bu itibarla ortada yenilenmesi gereken milyonlarca pasaport var. Konsolosluklarımızın fiziki altyapıları belli, dolayısıyla bir sıkışıklık bir yığılma olmasını anlayışla karşılamak gerekiyor. Bu sıkıntıyı gidermek için arkadaşlarımız insan üstü bir gayretle çalışıyorlar.”

  CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ

  Artık pasaportların süresi uzatılmıyor ve pasaport almak isteyenlere de www.e-pasaport.gov.tr internet adresinden randevu alma zorunluluğu getirildi. Köln Başkonsolosu Basa, görev bölgelerinde Almanya geneline oranla en fazla Türk vatandaşının yaşadığını belirterek gecikmelerin yaşanmaması için canla başla çalıştıklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Biz günde 60 randevuyla başladık, aşama aşama bugün itibariyle 250 randevu veriyoruz. Şöyle bir baktığımız zaman Mart başından Ağustos sonuna kadar tatil dönemi olarak tabir ettiğimiz 3 aylık dönemde başkonsolosluğumuzda 20 bini aşkın hatta 25 bine yakın pasaport değiştirmesi söz konusu olacaktır. Mart ayında 5 bine yakın pasaport vermişiz, bunlar etkileyici rakamlar. Kontenjanlar arttıkça başvuru süreleri kısaldı. Vatandaşlarımızın sistemi internet üzerinden izlemelerini tavsiye ediyorum, bir miktar gecikmeler var ancak Köln başkonsolosluğumuzun kapasitesinin yeterli olduğunu düşünüyoruz.”

  RANDEVUNUZA MUTLAKA GELİN

  Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, randevu alıp da randevu tarihinde pasaport işlemi yaptırmaya gelmeyenlerin, başkasının hakkını gasp ettiklerini belirterek, “Vatandaşlarımızın aldıkları randevulara günü ve saatinde gelmeleri bizim için çok önemli. Alınan ve kullanılmayan her randevu ihtiyaç sahibi bir başka vatandaşımızın alamadığı bir randevu haline geliyor. Biz hergün 250 randevu veriyoruz. Hergün 15-20 vatandaşımız aldığı randevuya gelmiyor. Dolayısıyla gerçekten acil durumda olan 15-20 kişinin randevu alamamasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Randevusu olduğu halde gelmeyen bu vatandaşlarımız pasaport yenileme aşamasında bir takım sıkıntılarla karşılaşabileceklerdir. Vatandaşlarımızın da biran önce pasaportlarının süresini kontrol ederek vakitlice, bir iki ay sonrası demeden şimdiden randevu başvurularını yapmalarını içtenlikle tavsiye ederim” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı