Gündem Haberleri

  Gurbetçilerin Alman Ekonomisi'ne katkısı

  Hürriyet Haber
  13.11.2001 - 16:12 | Son Güncelleme:

  Merkezi Almanya`nın Essen kentinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Bağlantı Büroları`nın yaptığı araştırmalara göre, ülkede yaşayan Türklerin Alman GSMH`sına geçen yıl yaptığı katkı 82 milyar 800 milyon mark dolayında bulunuyor

  TAM Bağlantı Büroları Koordinatörü Yunus Ulusoy, Almanya`da yaşayan yaklaşık 2,5 milyon Türk vatandaşından 830 bin kişinin çalıştığını, GSMH`ya yaptıkları büyük katkının, Türklerin Almanya`da kalıcı olduklarının bir göstergesi olduğunu belirtti.

  Alman reklam şirketlerinin de, Almanya`da üretip, kazancının büyükbir kısmını bu ülkede tüketen Türk vatandaşlarını daha fazla dikkate almaları gerektiğini ifade eden Ulusoy, geçen yıl Almanya`da reklamlara 64 milyar 950 milyon marklık bütçe ayrıldığını kaydetti.

  Ulusoy, ``Bu bütçenin 45 milyar 550 milyon marklık bölümü reklam gideri olarak Alman medyasına yatırıldı. Türk toplumunun tüketim potansiyeline uygun olarak yıllık yaklaşık 1 milyar 350 milyon marklık bir payın Türk tüketicilere yönelik reklam harcamaları kalemini oluşturması gerekiyordu. Fakat Türk medyası bugüne kadar pastadan hak ettiği payı alamadı`` dedi.

  Türklerin, demografik açıdan Almanlara göre daha genç ve dinamik bir kitleye sahip olduklarına işaret eden Ulusoy, bunun Almanya`daki şirketler için önemli bir potansiyel oluşturduğunu, özellikle ikinci ve üçüncü kuşak Türklerin de yüksek tüketim eğilimine sahip olduklarını belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı