Gurbetçi dövizinin kaderini göç politikası belirleyecek

Hürriyet Haber
14.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

AB Komisyonu’nca hazırlatılan bir rapora göre, AB ülkelerinde göçmen işçilerin gelirleri dolayısıyla ülkelerine gönderdikleri dövizler artıyor.

Ancak işçi dövizlerinin geleceğini uygulanacak göçmen politikaları belirleyecek. Dünyada işçi dövizi toplamının Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) rakamlarına yaklaştığı da bildirildi. Avrupa Birliği Komisyonu "AB’den Gönderilen İşçi Dövizlerinin Miktarı ve Coğrafi Dağılımı" başlıklı bir rapor hazırlattı.

GELİŞMEYE ETKİSİ BÜYÜK: Raporda dünyada toplanan işçi dövizlerinin birçok ülke için artan bir dış kaynak haline geldiği, bunların ülkelerin gelişiminde önemli etkileri bulunduğu belirtildi. Dünya Bankası rakamlarına göre işçi dövizlerinin 2005 yılında toplam 170 milyar dolar düzeylerine yaklaştığı, bunun Dünya Bankası Resmi Kalkınma Yardımını (ODA) geçmekle kalmayıp dünyadaki Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) rakamlarına yaklaştığı belirtilen raporda şöyle denildi:

İKİNCİ BÜYÜK KAYNAK: "İşçi dövizleri gelişmekte olan ülkeler için ikinci büyük dış kaynak konumundadır. Ekonomist Dilip Rahta, işçi dövizlerinin yoksulluğu azaltıcı ve alıcı ülkeler için mali istikrarı artırıcı yönü bulunduğunu belirtmiştir. İşçi dövizi, alan ülkenin gelirini ve döviz rezervlerini artırıyor. Yatırıma giderse dış büyümeye katkı sağlıyor, tüketime gitmesi halinde de birden çok olumlu etkisi görülüyor. Bundan başka ekonomik istikrara katkıda bulunabiliyor, ülkenin ekonomik açıdan sıkıntılı dönemlerinde bile diğer dış kaynaklardan daha istikrarlı olabiliyor." Rapora göre Avrupa Birliği’ndekiler dahilolmak üzere işçi dövizlerinin gerçek miktarını tahmin etmek oldukça zor bulunuyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı