Gündem Haberleri

  Günümüzdeki canlılardan, dinozorlarla aynı zamanda yaşamış olanlar var mı?

  Hürriyet Haber
  27.04.2016 - 16:32 | Son Güncelleme:

  Günümüzde dinozorlarla aynı zamanda yaşamış olan canlılar var mıdır? Kuşlar, çeşitli deniz canlıları ve sürüngenler dinozorlarla aynı zamanda yaşamış olan canlılar mıdır? İşte cevabı..

  Dinozorların sonunu getiren faktörün, güçlü bir çarpışma olduğu düşünülüyor. Dünya’ya çarpan dev bir asteroid nedeniyle olduğu sanılan bu yok olma hikâyesinin, o esnada yaşayan türlerin %70’inin sonunu getirdiği tahmin ediliyor. Yine de bazı canlılar bundan o kadar da kötü etkilenmediler. Yapılan araştırmalar, mesela deniz canlıları familyalarının %84’ünün, her bir tür için sayıları birkaç taneyi geçmese de kurtulmuş olduklarını gösterdi.

  Karada yaşayan canlılar söz konusu olduğunda ise sadece omurgalı türlerin %82’sinin hayatta kalabildiği sanılıyor. Aslında gezegendeki yaşamın %70’i yeryüzünden tamamen silinmiş olsa dahi geriye kalan türler öyle fazla ki, onların da büyük bir kısmıyla bugün hala aynı gezegeni paylaşmaya devam ediyoruz. Bunların en bilinenleri kuşlar, yılanlar, kertenkele türleri ve timsahlar. Günümüzde 23 farklı timsah türü var ve neredeyse 240 milyon yıldır buradalar.

  Tabii ki antik ataları gibi devasa boyutlarda değiller ama yine de çok büyük değişimler geçirdikleri söylenemez. Bitkilerdense özellikle eğreltiotları ve kozalaklı ağaçların dinozorlarla birlikte yaşadıkları biliniyor. Ayrıca mabet ağacı olarak bilinen ginkgo biloba da o zamanlardan geriye kalan nadir bitkilerden biri. Bu ağacın günümüzde hiçbir yakın türü veya benzeri yok. Tamamıyla kendine özgü bir familya gibi olduğundan botanik bilimi tarafından ayrı bir kategoride ele alınıyor.

   tarafından hazırlanmıştır.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı