ANKARA HABERLERİ

‘Günübirlik’ evler kayıt altına alınıyor

Hürriyet Haber
23.11.2016 - 02:00Son Güncelleme :

OHAL kapsamında dün yayınlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile günübirlik kiralanan evlerde de kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi.

Hürriyet Haber

KHK ile 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nun ikinci maddesinin birinci fıkrasına, “bekar odaları” ibaresinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler” ibaresi eklendi. Buna göre özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda olacak.

PARA CEZASI VE RUHSAT İPTALİ

Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Cezalar, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenecek. Bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilecek. Söz konusu tesisler, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmak için gerekli işlemleri bugünden itibaren iki ay içinde tamamlayacak. Cüneyt ATEŞ/AA

‘Günübirlik’ evler kayıt altına alınıyor

1 AY ÖNCE GÜNDEME GELMİŞTİ

Hürriyet Ankara, Eryaman’da operasyonla ölü ele geçirilen DEAŞ üyesi teröristin kaldığı evi, günlük kiraladığının ortaya çıkmasının ardından günübirlik kiralık evlerle ilgili yaşanan güvenlik sorununu, 20 Ekim 2016 tarihinde ‘Günübirlik kangren’ manşetiyle gündeme getirmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Günübirlik’ evler kayıt altına alınıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Kasım 2016 tarihinde saat 02 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Günübirlik’ evler kayıt altına alınıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı