Dünya Haberleri

DÜNYA

  Günter Grass: Karikatürler provokasyon

  Hürriyet Haber
  11 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 11 Şubat 2006 - 01:38

  Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass, Danimarkalı Jyllands Posten gazetesinin Müslümanlar’ı kışkırtmak için karikatürleri yayınladığını söyledi.

  Grass, İspanyol El Pais gazetesine yaptığı açıklamada, "Karikatürler, Danimarkalı aşırı sağcı bir gazetenin bilinçli ve planlı provokasyonuydu. Gazeteyi yapanlar Allah’ın ya da Hz. Muhammed’in resminin yayınlanmasının yasak olduğunu biliyorlardı. Bunu bile bile yayınladılar, çünkü aşırı sağcı ve yabancı düşmanılar" dedi. Orta Doğu’da insanların Batı’ya karşı öfkeli olmasında Batı’nın da suçu olduğunu söyleyen Grass, Batı’nın karikatür tartışmalarında sadece basın ve ifade özgürlüğünü ön plana çıkarmasını kendini beğenmişlik ve tepeden bakma olarak adlandırdı. Grass, geleceğin daha çok patlamalara sahne olacağını belirtti.

  Mahfuz: Boykottan başka çare yok

  Yine Nobel edebiyat ödülü sahibi Mısırlı yazar Necip Mahfuz da, Danimarka ürünlerine uygulanan boykotu desteklediğini söyledi. Mahfuz, "Boykotu destekliyorum, çünkü dünya sadece kaba kuvvetten anlıyor" dedi. "Boykot bugünkü duruma verilecek en iyi cevap değil belki" diyen ünlü yazar, "Ama elimizdeki tek imkan bu. Dünya kuvvetin dilinden anlıyor" diye konuştu. Batı dünyasının Müslümanların bakış açısını belki nihayet anlayabileceğini de söyleyen Mahfuz, "İfade özgürlüğüyle dini sembollere saygısızlığı birbirine karıştırmamak gerektiğini" belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı