"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Günlerin köpüğü

Gila BENMAYOR

Tünelin tam karşısına düşen pasajda, hem antika dükkanı, hem lokanta işlevini gören sihirli bir mekanda geçirdim yılbaşını.

Masa komşularım, iki arkadaşıyla birlikte İstanbul'u ziyaret eden İsveçli bir dişçi, 30 yaşından sonra tango söylemeye başlayan eflatun şapkalı hoş bir kadın ve şarap üreten sevgilisi, müzik dinlerken, dönerli pilavını yerken gençlerden çok daha fazla zevk aldığı her halinden belli olan 80 yaşlarında gerçek bir İstanbul hanımefendisiydi.

Masa komşularım olmayanların arasında, Galata'yı mesken tutmuş avukatlar, yılda iki kez Türkiye'ye gelen ve her seferinde mutlaka Sirkeci'deki aynı küçük otelde kalan fotograf meraklısı Fransız bir öğretmen ile karısını, mini etekli Rus sevgilileriyle küçük dans pistinde tozu dumana katan delikanlılar seçtim.

Beyoğlu'na yaraşabilecek böylesine kozmopolit bir ortamda yeni yıla kadeh kaldırırsanız eğer içinizin umutla dolmaması mümkün mü?

1999 yılından umutlu olan tek ben değilim.

Başkan Clinton, Senato'da önümüzdeki çarşamba günü azil süreciyle ilgili işlemler başlatılacağı halde ‘‘Gelecek için çok iyimserim’’ diyor.

İran'da haftalardan beri aydınları hedef alan cinayetler yüzünden Tahran'da nihayet protesto eylemlerinin başladığı saatlerde Hatemi'nin yayınladığı mesaj şöyle: ‘‘Karşıtlarla diyalog, hoşgörü, itidal, yumuşaklık önemli. İki bin yılı birleştiren bağ olan 1999 yılı umarım barış, samimiyet ve insanlar arasında sevgi ile dolu olur’’.

Başındaki Apo belâsını bir an için unutup ‘‘Euro’’nun tedavüle girmesiyle çoşarak yeni yıl demecini patlatan İtalya Cumhurbaşkanı Dini'ye göre ‘‘İtalya mucizeler ülkesi’’.

Yeni bir yıla yeni umutlarla başlayıp, felaket tellallarına kulaklarını tıkamak güzel. Hele herkesin acımasız birer kahin kesildiği Türkiye'de.

Wasington Post'ta kehanetlerle ilgili sözleri yayınlanan futurist Robert Theobald'a bakılırsa 1999 yılının ilk gününden itibaren yağmaya başlayacak olan kehanetlere karşı dikkatli olmak gerekiyor.

‘‘Kehanetlerin çoğu yanlış çıkar, uzmanlar yanılır. En iyisi belirsizlikle yaşamaya alışmak’’diyen Robert Theobald devam ediyor: ‘‘Nehirde rafting yapanlar nehir sularına güvenmemek gerektiğini çünkü daima beklenmedik bir şeyle karşılaşabileceklerini söylerler. Yaşam da nehir gibi. Tek yapmamız gereken, her durumla baş edebilecek şekilde önlem almak’’.

Robert Theobald'ın tespitlerine göre, biz gerçekten avantajlı durumdayız. Belirsizliklere alışkın olmak bizim neredeyse yaşam tarzımız.

Her neyse öyle ya da böyle, bir yıl daha devirdik ve geriye baktığımızda anlamlı tek söz Boris Vian'ın romanının başlığı gibi ‘‘Günlerin köpüğü’’.

Not: Geçtiğimiz hafta bu köşede yayınlanan fotograf, uzun yıllardan beri çalışmalarını yurt dışındoa sürdüren, perküsyon ustası Burhan Öcal'a aitti.

X