Gündem Haberleri

  Güngör Dilmen hayatını kaybetti

  DHA
  09.07.2012 - 00:23 | Son Güncelleme:

  Türk tiyatrosunun en önemli oyun yazarlarından biri olan ve tiyatroya “Midas’ın Kulakları” adlı oyunun da arasında bulunduğu birçok eser kazandıran Güngör Dilmen, dün vefat etti.

  82 yaşındaki Dilmen, İzmir’de yaklaşık 2 ay önce geçirdiği bağırsak operasyonunun ardından yoğun bakımda tedavi görüyordu. Geçen hafta Dilmen’in öldüğü söylentileri çıkmış eşi yalanlamıştı. Güngör Dilmen’in cenazesi yarın İzmir’de toprağa verilecek.

  Midas’ın Kulakları’nı yazdı

  Güngör Dilmen, İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji Bölümü öğrencisi olarak 1959 yılında Sinema-Tiyatro Dergisi’nin açtığı tiyatro oyunu yarışmasında, yazdığı tek perdelik oyun “Midas’ın Kulakları”yla birinci oldu. Üniversite eğitiminin ardından İsrail ve Yunanistan’da tiyatro çalışmaları yapan, Amerikan Yale ve Washington üniversitelerinde tiyatro öğrenimi gören Dilmen, dönüşünde İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönetmen yardımcılığı ve dramaturgluk, TRT İstanbul Radyosu’nda da şef olarak çalıştı. Dilmen, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde de öğretim görevlisi olarak dramaturg yetişmesine katkı sağladı. Türk tiyatrosuna Midas’ın Kulakları, Kurban, Deli Dumrul, Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını gibi birçok oyun kazandırdı.

  Besteci Kalender vefat etti

  Besteci, orkestra şefi ve konservatuvar öğretmeni Sabahattin Kalender de dün sabah 93 yaşında vefat etti. Kalender, vasiyet ettiği üzere, Muğla’nın Datça ilçesinde yer alan Palamutbükü köyünün mezarlığına defnedilecek. Bestecinin, başlıca
  opera eserleri arasında ‘Deli Dumrul’, ‘Nasrettin Hoca’, ‘Cem Sultan’ ve henüz sahnelenmeyen ‘Karagöz Opera’da’ yer alıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı