DİYARBAKIR HABERLERİ

GÜNGİAD'dan CHP Milletvekili Güler'e eleştiri

AA / Özgür Ayaydın
04.01.2015 - 12:04Son Güncelleme :

- GÜNGİAD Başkanı Akbal: "Milletvekili Birgül Ayman Güler, Kürtlerden özür dilenmesine bile tahammül edemiyor"

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

AA / Özgür Ayaydın

DİYARBAKIR (AA) - Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal, "CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Kürtlerden özür dilenmesine bile tahammül edemiyor" dedi.

Başkan Akbal yaptığı açıklamada, bir süre önce çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli'nin derneklerini de ziyaret ettiğini anımsattı.

Görüşmede CHP'nin bölgede az oy almasının en önemli sebeplerinden birinin Milletvekili Güler'in "Türk Ulusu ile Kürt milletinin eşit olmadığına" ilişkin yaptığı açıklamanın olduğunu dile getirdiklerini savunan Akbal, şöyle konuştu:

"Türkiye'de yaşayan yaklaşık 15 milyon Kürdü derinden etkileyen bu söze rağmen disiplin soruşturması başlatmayan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na sitemimizi Diyarbakır ziyaretinde bildirdik. Bu ırkçı sözlerin sarf edilmesinden bu yana 2 yıl geçmiş olmasına rağmen, CHP içerisinde bu ırkçılığa karşılık ne açık bir tavır geliştirilebildi, ne de disiplin süreçleri işletilebildi."

- " Umarız, Kaleli’nin bu sesi CHP'de güçlü bir yankı bulur"

Akbal, Milletvekili Kaleli'nin derneklerini ziyareti sırasında Milletvekili Güler'in açıklaması nedeniyle özür dilediğini bildirerek, "Bu vesileyle de açık yüreklilik ve samimiyetle, bu ırkçı sözlere katılmadığını belirten sayın Sena Kaleli’ye en içten teşekkürlerimizi bildiriyoruz. Umarız, Kaleli’nin bu sesi CHP’de güçlü bir yankı bulur" diye konuştu.

- "Özre bile ciddi bir tahammülsüzlük söz konusu"

Ancak Güler'in bazı basın organlarında hem derneklerini hem de Milletvekili Kaleli'yi hedef alan ölçüsüz açıklamalarda bulunduğunu savunan Akbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güler'in, 'ulus ve millet' kavramları arkasına gizlemeye çalışmasını son derece samimiyetsiz buluyoruz. Şimdi aynı ırkçı yaklaşımlarla, sayın Sena Kaleli'yi özrü dolayısıyla eleştirmektedir. Oysaki Kaleli'nin derneğimizi ziyaretinde yaptığı açıklama bölgeye ve Diyarbakır’a uzatılmış bir barış eli, milyonlarca insanı rencide eden ve yaralayan ırkçı sözlere karşı samimi bir mahcubiyetti. Milletvekili Birgül Ayman Güler, Kürtlerden özür dilenmesine bile tahammül edemiyor."

Başkan Akbal, Güler'in sosyal medya ve basında sürdürülen polemikler üzerinden Kaleli ve kendilerini hedef almasına üzüldüklerini dile getirerek, "Özellikle Güler'in takipçilerinin 'otobüs işletmeciliği' ve 'eğitimcilik' karşılaştırması cehaletten öte bir anlam ifade etmiyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde GÜNGİAD'dan CHP Milletvekili Güler'e eleştiri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:20
 • Guneş
  07:01
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:11
 • Yatsı
  18:40
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı