GAZİANTEP HABERLERİ

Güneydoğu'nun tekstil ihracat artışı, Türkiye'yi geçiyor

AA / Zuhal Kocalar
28.01.2015 - 11:14Son Güncelleme :

- Geçen yıl bölgeden yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatı yüzde 12,5 artışla 3 milyar 66 milyon dolar oldu - Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Konukoğlu: "Bölgesel pazarlarının bazılarında talep düşüşlerine ve küresel ekonomide durgunluğa rağmen ihracatımızı artırma başarısı gösterdik"

YEREL HABERLER GAZİANTEP

AA / Zuhal Kocalar

GAZİANTEP (AA) - Güneydoğu Anadolu Bölgesi ekonomisinde lokomotif sektörlerin başında gelen tekstil ve hammaddeleri, ihracat artışını sürdürüyor.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB)'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bölgeden 2014 yılında yüzde 12,5 artışla 3 milyar 66 milyon dolarlık tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirildi.

Sektör, bölgede yüzde 12,5 ihracat artış oranıyla, geçen yıl Türkiye'nin yaptığı toplam tekstil ve hammaddeleri ihracat artışını ikiye katlamış oldu. Türkiye'den ise geçen yıl yüzde 6 oranında artışla 8 milyar 887 milyon dolarlık tekstil ve hammaddeleri ihracatı yapıldı.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu, yaptığı değerlendirmede, tekstil sektörünün gerek üretim kapasitesiyle yarattığı katma değerle gerekse büyük ihracat gücü ve genç nüfusa sahip Türkiye'de önemli bir istihdam kaynağı olarak ekonomide önemli yere sahip olduğunu söyledi.

Sektörün, bölgede büyük öneme sahip olduğuna işaret eden Konukoğlu, 2014 yılında GAİB'den gerçekleştirilen ihracatın yüzde 34'ünü tek başına tekstil ve hammaddeleri birliğinin yaptığına dikkati çekti.

İhracatın ülkelere dağılımına bakıldığında ilk üç sırada 1 milyar 359 milyon dolarla Ortadoğu ülkelerinin, 1 milyar 17 milyon dolarla AB ve diğer Avrupa ülkelerinin, 228 milyon dolarla Afrika ülkelerinin bulunduğunu anlatan Konukoğlu, en önemli pazarlar olan Ortadoğu ve AB ülkelerine ihracatın olumlu seyir izlediğini vurguladı.

Konukoğlu, bölgesel gelişmelerin bir yandan umut verirken, bir yandan da risk barındırmaya devam ettiğini belirterek şunları kaydetti:

"Bölgesel pazarlarının bazılarında talep düşüşlerine ve küresel ekonomide durgunluğa rağmen ihracatımızı artırma başarısı gösterdik. Sektörümüz 2014 yılında önceki yıla göre yüzde 12,5 büyüyerek 3 milyar 66 milyon 996 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatı da yüzde 6 oranında artışla 8 milyar 887 milyon 741 bin dolar oldu. Tekstil ve hazır giyim birlikte, Türkiye ihracatının lokomotif sektörü olma özelliğini korudu. Ekonomiye büyük katkı sağlamaya devam etti. 2015 yılının sektörümüz açısından daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz."

Gaziantep'in, geçmişte olduğu gibi bugün de tekstil sektörünün yoğunlaştığı önemli bir merkez konumunda bulunduğunu anımsatarak, "Esnek ve kaliteli iş gücü, yüksek üretim kabiliyeti, tasarım becerisi ve hızlı teslimatı ile Türk tekstil sektörünün yanı sıra, Gaziantep tekstil sektörü batılı ülkelerin alımlarında tekrar hak ettiği pazar payına ulaşmayı başarmıştır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Güneydoğu'nun tekstil ihracat artışı, Türkiye'yi geçiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2015 tarihinde saat 11 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Güneydoğu'nun tekstil ihracat artışı, Türkiye'yi geçiyor haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

22 Şubat 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:45
 • Guneş
  07:04
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:54
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:39
Sayfa Başı