Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güneydoğulu işadamları, DTP'nin kapatma davasını değerlendirdi

  Ramazan YAVUZ/DİYARBAKIR, (DHA)
  10.12.2009 - 14:25 | Son Güncelleme: 10.12.2009 - 14:26

  Diyarbakır, Şırnak, Batman Ticaret ve Sanayi Odası başkanları, bölgedeki yaşanan son olaylara üzüldüklerini ve bu olayların yaşanmamasını istediklerini dile getirdi. DTPnin kapatılmasının başta bölge olmak üzere Türkiye'de tepkilerin büyümesine neden olacağını söyledi.

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, parti kapatmalarının Türkiye’nin bir ayıbı olduğunu, partilerin kapatılarak hiç bir düşüncenin engellenemeyeceğini belirtti. Ensarioğlu, demokrasinin geliştirilmesi isteniyorsa, siyasi zeminlerin alabildiğince müsait kılınması gerektiğini dile getirdi. Bugüne kadar DTP cizgisinde bulunan 5 partinin kapatıldığını, ancak düşüncenin yok edilemediğini belirten Ensarioğlu, “Kaldı ki, silahlı bir güçle aynı tabandan beslenen bir siyasi partide silahların hak arama yöntemi olarak terk edilmek üzere olduğu bir dönemde bu siyasi partiyi kapatmak illegal düşünceye prim vermektir. DTP’nin kapıtılması Türkiye’de ciddi bir gerginliğin yaşandığı bu dönemde demokratikleşme sürecine olumsuz etki yaratacaktır” diye konuştu.
  Bölgede ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi için yaşanan sokak gösterilerini de değerlendiren Ensarioğlu, “Problemlerimizin çözümünde biz demokratik ve siyasal zeminlerin kullanılması gerektiğini söylüyoruz. Hak arama yöntemleri olarak artık dağların ve sokakların kullanılmaması gerekiyor” dedi.

  BARIŞA DESTEK
  Batman Ticaret ve Sanayi Başkanı Mehmet Teymur ise, DTP’nin kapatılmasının Türkiye’de büyük bir sorun çıkaracağını ve karıştıracağını öne sürerek, kapatılmanın özellikle demokratik açılımı sekteye uğratacağını söyledi. DTP’nin kapatılmasının kimseye bir fayda sağlamayacağını belirten Mehmet Teymur, “DTP’nin kapatılması neyi çözecek? DTP’nin kapatılması bölgede ve Türkiye’nin bir çok yerinde tepkilerin yükselmesine neden olacak. İki gün önce Batman esnafı da kepenk kapattı. Can ve mal güvenliği yok. Yavaş yavaş düzelen bölge ekonimisini de böylece öldürecekler” dedi. Bölgede yaşanan olaylara da değinen Teymur, bu olayların olmaması gerektiğini, hükümetin barış açılımına kendilerinin de destek verdiğini belirtti.

  HALK SAĞDUYULU DAVRANMALI
  Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, bölgede ve Türkiye’nin bir çok yerinde yaşanan bu olumsuzluklar sürecinde DTP’nin kapatılmasının hiç bir yararının olmayacağını söyledi. Geliş, “Diğer partilerin de bir çok eksiği var. Demeçleri hiç iç açıcı değil. Kışkırtıcı hareketleri onlar da yapıyor. Bu süreçte birbirimize katkı sunmamız, çözüm önermemiz, birlik ve beraber olmamız gerekiyor. Ancak her şeye de hazırlıklı olmamız gerekiyor. DTP kapatılsa bile bölge halkının sağduyulu davranması gerekiyor. Neticede bir yargı sürecidir, yargının vereceği karara da saygı duymamız gerekiyor. Türkiye’deki herkesin bu süreçte sakin olması lazım” dedi.

  DEMOKRATİK AÇILIMA EVET, TOPLUMSAL ÇATIŞMAYA HAYIR
  Bölgenin bir çok yeri ile batıdaki bazı illerde yaşanan sokak gösterilerini ise anlamakta güçlük çektiğini belirten Geliş, şöyle devam etti:
  “Bu süreçte beklentilerimiz çok fazlaydı. Ama maalesef biz de ne olduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Kardeşlik projesiyle birlikte huzur, güven ortamı ile bölgenin ekonomik olarak kalkınmasını bekliyorduk. Hükümetin gerçekten çok güzel projeleri var. Ancak, bunlar hemen olup bitebilecek şeyler değil. Hükümetin bu açılımını destekliyoruz. Ancak yaşanan olaylar hükümeti zayıflatıyor. Muhalefet partilerinin yaklaşımını ise uygun görmüyoruz. Bölge ekonomisi zaten pek içi acıcı değildi, bu olaylar ekomiyi daha da vurdu. Esnafımız sıkıntıda. Olaylar sürerse sıkıntılar daha da artar. Biz herkese sükunet çağrısı yapıyor. Demokratik açılıma evet, toplumsal çatışmaya hayır, geçmişle yüzleşmeye evet, geçmişle kavga etmeye ise hayır diyoruz.”


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı