DİYARBAKIR HABERLERİ

Güneydoğu'daki izinsiz gösteriler

AA / Ahmet Kaplan
25 Aralık 2014 - 18:16Son Güncelleme : 25 Aralık 2014 - 18:16

- DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Şimşek: "Bunun (izinsiz gösteriler) ortadan kalması için daha samimi ve sürece denk düşen adımların atılması bütün bu sözü edilen sıkıntıların aşılmasında önemli bir etkisi olacaktır" - "Bizler de bir bütün olarak bu sürecin arkasında olduğumuzu, yönetim olarak bu sürecin yürütülmesinde çaba içerisinde olacağımızı ifade etmek istiyoruz"

AA / Ahmet Kaplan

DİYARBAKIR (AA) - Demokratik Bölgeler Partisi İl Eş Başkanı Ali Şimşek, son zamanlarda artan izinsiz gösterilere ilişkin, "Bunun ortadan kalması için daha samimi ve sürece denk düşen adımların atılması bütün bu sözü edilen sıkıntıların aşılmasında önemli bir etkisi olacaktır" dedi.

Sümer Park'ta basın mensuplarıyla tanışma toplantısında bir araya gelen Şimşek, burada yaptığı açıklamada, Irak ve Suriye'deki gelişmelerle halkların kendi geleceklerini dizayn etme çabasının önemli bir ivme kazandığını savunarak, bu gelişmelerle halkların istemiyle birlikte yaşam iradesinin ortaya çıktığı bir sürece evrildiğini ileri sürdü.

Birlikte ve kardeşçe yaşamanın gerçekleşmesi için bu coğrafyada yaşayan herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini ifade eden Şimşek, parti olarak, bu sürecin halkların kardeşliği ve birlikte yaşama zemininin oluşması için çaba sarf edeceklerini kaydetti.

Şimşek, "Orta Doğu coğrafyasında Kürt halkının kendi statüsünü kazanması ve diğer halklar gibi eşit, kardeşçe yaşama olanak ve zemininin hazırlanması gerekiyor" ifadesini kullandı.

- İzinsiz gösteriler

Bir gazetecinin, "hem İmralı heyetinden hem de hükümet kanadından çözüm sürecinde önemli bir mesafe katedildiği ifade edildi.. Ama bölgenin bir çok noktasında sokak eylemleri oluyor. Olaylara nasıl bakmak gerekiyor. Eğer provokasyon olarak değerlendiriliyorsa, bu provokasyon kim tarafından yapılıyor " sorusunu yanıtlayan Şimşek, uzun süreden beri insanların ölmediğini ve belki de binlerce insanın yaşamını yitirecek bir savaşın çözüm süreciyle önlenmiş olduğunu belirterek, parti olarak bu sürecin arkasında olduklarını ifade etti.

"Bizler parti olarak sayın Öcalan'ın hükümetle yürütülen geçiş aşamasındaki müzakerelerin arkasında olduğumuzu ve bunu desteklediğimizi, bunun gelişmesi için elimizden gelen çabayı ortaya koyacağımızı buradan ifade etmek istiyoruz" diyen Şimşek, şunları kaydetti:

"Ancak bu süreçlerin yarattığı kimi komplikasyonlar mümkündür. Bunların süreç içerisinde, kendi mecrasında çözülebileceğine ve yaşamın daha barışçıl, daha huzur içinde gelişebileceğine inanıyoruz. Önemli olan yürütülen sürecin doğru bir şekilde ve istenilen aşamaya varmasıdır. Hükümetin yaklaşımlarının Kürt halkında kimi kırılmalara yol açtığı 'oyalama yada süreçte samimi çabayı ortaya koymama' gibi bir çekincenin Kürt halkında geliştiğini biliyoruz. Bunun ortadan kalması için daha samimi ve sürece denk düşen adımların atılması bütün bu sözü edilen sıkıntıların aşılmasında önemli bir etkisi olacaktır. Bizler de bir bütün olarak bu sürecin arkasında olduğumuzu, yönetim olarak bu sürecin yürütülmesinde çaba içerisinde olacağımızı ifade etmek istiyoruz"

Şimşek, ileri ki süreçte bu konuya ilişkin bütün ilgili kurumsal ilişkilerinin katılacağı bir değerlendirmenin yapılacağını ve Kırklar Dağı yerine ilişkin bir değerlendirme ve bir kararlaşma sürecinin yaşanacağını sözlerine ekledi.

Basın toplantısına, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek ve parti yöneticileri de katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Güneydoğu'daki izinsiz gösteriler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   03:45
  • Guneş
   05:30
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   19:16
  • Yatsı
   20:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı