Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güneydoğu'da kepenk kapatma eylemleri sürüyor

  DİYARBAKIR, (DHA) -
  15.02.2011 - 13:13 | Son Güncelleme: 15.02.2011 - 13:12

  İMRALI’da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getiriliş tarihi olan 15 Şubat’ın 12’inci yıldönümünde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı il ve ilçelerde kepenkler açılmadı.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsler de sefere çıkmazken, güvenlik güçleri olası yasadışı gösterilere karşı sıkı güvenlik önlemleri aldı. Kent ve ilçe merkezlerindeki önemli noktalarda ise olası bir eyleme müdahale etmeye hazır güvenlik noktaları oluşturuldu.

  Diyarbakır kent merkezinde fırın ve eczane dışında kalan esnaf kısmen kepenk kapatırken, kentin işlek semtlerinde ise dükkanların sabah saatlerinden itibaren açtığı görüldü. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait şehir içi ulaşımı sağlayan yolcu otobüsleri bugün kontak kapatarak sefere çıkmadı. Hizmet vermeyen otobüsler otoparkta bekletildi.

  DİYARBAKIR’DAV 2 GÖZALTI

  Diyarbakır’ın Bismil, Ergani ve Silvan ile Çınar İlçeleri’nde eczane ve fırın dışındaki esnafın tamamı kepenk kapatırken, diğer ilçelerde ise az sayıda da olsa bazı esnafın kepenk kapattığı gözlendi. Bazı esnaf ise işyerlerinin önlerine gelerek kepenklerini açmadan bekledi. Kentin önemli noktalarında olası eylemlere karşı sıkı güvenlik önlemleri alınırken, polis araçları cadde ve sokaklarda sürekli olarak devriye görevi yaptı. Polis, Diyarbakır merkezde işyerilerini kapatmaları için esnafı tehdit ettiğini belirlediği 2 kişiyi gözaltına aldı.

  Diyarbakır BDP il binasına da siyah bez asıldı.

  MARDİN KENT MERKEZİNDE AÇIK, İLÇELERDE KAPALI

  Mardin kent merkezinde esnaf işyerlerini açarken, Kızıltepe, Nusaybin, Derik ve Mazıdağı gibi büyük ilçelerde esnafın tamamı kepenk kapattı, diğer ilçelerinde kepenek kapatma eylemine esnaf uymadı. Nusaybin İlçesi’nde ise sokak aralarındaki çöpler toplanmadı.

  KOMŞULARI AÇMAYINCA KENDİLERİ DE KAPATTI

  Şırnak kent merkezi ile Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde de esnafın yüzde 90’ı kepenk açmadı. Sağanak yağmur nedeniyle Cizre İlçe’sindeki sokaklar boşalırken, caddede polis panzerleri devriye görevi yapıyor. Şırnak kent merkezinde sabah kepenklerini açan bazı işletme sahipleri, komşularının işyerlerinin kapalı olduğunu görünce kendileri de kapatmak zorunda kaldı.

  CİZRE’DE AKŞAM MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ

  Öte yandan Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde, Abdullah Öcalan’ın yakalanak Türkiye’ye getirilişinin yıldönümünü protesto etmek amacıyla dün akşam saatlerinde meşaleli yürüyüş düzenlendi. Cudi Mahallesi’nde bulunan Çarkendal Tepesi’ne ateşle ’Serok Apo’ ve ’PKK’ yazısı yazıldı. Düzenlenen yürüyüşün ardından Cizre-İdil karayolunda kısa süre eylemlerini sürdüren göstericiler, daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

  BATMAN’DA KEPENKLER YÜZDE 80 KAPALI

  Batman kent merkezinde esnafın yüzde 80’ini kepenklerini açmadı. Batman’da eylemlerin yaşandığı Göktaksi ve Petrolkent Mahallesi’nde polis panzeri ve TOMA araçlarıyla olası eylemlere karşı güvenlik önlemi aldı. 19 Mayıs Mahallesi’ndeki küçük çaplı gösteriler, güvenlik güçlerinin müdahalesiyle kısa sürede sona erdi. Batman’da BDP’nin Turgut Özal Bulvarı’nda saat 13.00’da yapacağı yürüyüş öncesi güvenlik görevlileri, mahallelerden toplu yürüyüşlerin yapılmasına karşı sıkı önlemler aldı.

  SİİRT, BİNGÖL, TUNCELİ VE ELAZIĞ’DA KEPENKLER AÇIK

  Bu arada Elazığ başta olmak üzere Tunceli, Bingöl’deki esnaf kepenk kapatmazken, sabahın erken saatlerinde kepenk kapatan Siirt esnafı daha sonra işyerlerini açtı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı