GAZİANTEP HABERLERİ

Güneydoğu, organik tarımda gelişiyor

AA / Zuhal Kocalar
24 Ocak 2015 - 21:13Son Güncelleme : 24 Ocak 2015 - 21:14

- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep'te "GAP Organik Tarım Mali Destek Programı Protokolü" imza törenine katıldı - Bakan Yılmaz: "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki organik tarım sektörünün ulusal ve uluslararası rekabet edilebilirliğini artıracağız"

YEREL HABERLER GAZİANTEP

AA / Zuhal Kocalar

GAZİANTEP (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP Organik Tarım Mali Destek Programı Protokolü kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki organik tarım sektörünün ulusal ve uluslararası rekabet edilebilirliğinin artırılacağını bildirdi.

Yılmaz, Gaziantep Valiliği'nde düzenlenen "GAP Organik Tarım Mali Destek Programı Protokolü" imza törenine katıldı. Yılmaz, buradaki konuşmasında, çalışmanın GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından BM ile işbirliği içerisinde yürütüldüğünü söyledi.

Projeyle kümelenme metodu uygulanarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki organik tarım sektörünün ulusal ve uluslararası rekabet edilebilirliğinin artırılmasının hedeflendiğini ifade eden Yılmaz, bu sayede de bölgenin daha hızlı kalkınmasının destekleneceğini vurguladı.

Yılmaz, proje kapsamında güçlü üretim ve pazarlanması noktasındaki altyapının güçlendirileceğini anlatarak, çalışmaların neticesinde örgütlü, sürdürülebilir, katma değeri yüksek ve çevre dostu üretimin gerçekleşeceğine dikkati çekti.

Projenin GAP bölgesi için önemine işaret eden Yılmaz, "GAP bölgesi, 12 yıl önce sadece 700 milyon dolarlık ihracat yaparken geçen yıl itibarıyla 9 milyar doları aşmıştır. Bölgesel olumsuzluklar ve küresel krize rağmen bunu başarmıştır. İnşallah önümüzdeki dönemde Gaziantep'in lokomotif olduğu bölgemiz daha ileriye de gidecektir" diye konuştu.

Bu kapsamda projenin de desteğiyle önümüzdeki süreçte rekabet gücü daha yüksek ürünlerin ön plana çıkacağını aktaran Yılmaz, "GAP Organik Tarım Mali Destek Programı Protokolü"nün de kısa ve orta vadede ilgili sektörlerin STK, akademisyenler, üreticiler, tüccarlar ve yerel dinamikleriyle el ele vererek hızlı biçimde büyüyeceğini kaydetti.

Protokol kapsamında hali hazırdaki desteklerin dışında farklı bir destek niteliği taşıyacağını bildiren Yılmaz, organik tarımın önemine dikkati çekerek projenin 2015 yılı bütçesinin 4,5 milyon TL olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Yılmaz, konuşması sırasında son yıllarda Gaziantep'te bakanlık bünyesinde yapılan yatırımları da rakamlar vererek anlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise projeyi çok önemsediklerini dile getirerek katkıları nedeniyle Bakan Yılmaz'a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından protokol, GAP, Karacadağ ve İpekyolu kalkınma ajansları yetkileri tarafından imzalandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Güneydoğu, organik tarımda gelişiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ocak 2015 tarihinde saat 21 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Güneydoğu, organik tarımda gelişiyor haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:47
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:26
  • Akşam
   19:21
  • Yatsı
   20:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı