Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güneydoğu’dan Baykal'a destek

  DHA
  11.05.2010 - 15:45 | Son Güncelleme: 11.05.2010 - 15:45

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifa etmesi Güneydoğu’daki CHP teşkilatlarında şok etkisi yaptı. Bölgedeki CHP teşkilatları, Baykal’ın bu şekilde siyaseti terketmesine üzülürken, siyasette de yeni bir dönemin başladığına inanıyor.

  Kaset olayının bir komplo olduğunu savunan bazı partililer, Baykal’ı kurultayda tekar genel başkan görmek istediklerini dile getirirken, bazıları da, “Belki de memleket için böylesi daha hayırlıydı” görüşünü savundu.

  ‘SALDIRILAR BİZİ GÜÇLENDİRECEKTİR’

  CHP Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Değer, Deniz Baykal’ın istifasını, parti binasında değerlendirdi. İstifa kararının kendilerini üzdüğünü belirten Değer, yapılan saldırlar neticesinde Baykal’ın dik ve onurlu bir duruş sergilediğini belirterek, “Kirli ve vahşi bir komplo kurularak partimize ve genel başkanımıza yapılan bu tezgah ve saldırıları yapanları nefretle kınıyoruz. Bu saldırıları gerçekleştirenler, kendi tuzaklarında boğulacaklardır. Sayın Genel Başkanımız kendisine ve partimize yönelik bu ahlaksız komplo nedeni ile istifa etmiştir. Başkanımızın onurlu mücadelesinde kendisinin arkasında ve destekçiyiz. Yapılan komplo partimizin ilerlemesinin önünü kesmek için yapılmış bir komplodur. Fakat bu saldırılar bizleri güçlendirecektir. 33’üncü olağan kurultayımıza başkanımız Deniz Baykal’ı tekrar genel başkan olarak göreve çağırmaktayız. CHP iktidarına giden yolu kimse tıkayamaz” diye konuştu.

  ‘DÖNMESİNDEN YANAYIZ’

  CHP Tunceli İl Başkanı Hüseyin Güneş ise Deniz Baykal’a yönelik komployu gerçekleştiren faillerin bulunup yargılanmasının sağlanması gerektiğini belirterek, aksi taktirde bu haksız saldınının iktidar üzerinde bir kara leke olarak kalacağını söyledi. Olayın, Türkiye’nin zor günlerden geçtiği bir döneme denk gelmesinin özel bir anlam taşıdığını ifade eden Güneş, “Tunceli İl Örgütü olarak Genel Başkanımıza yapılan bu haksız, hukuksuz, mesnetsiz saldırıyı kınıyoruz. Genel Başkanımıza güvenimiz tamdır. Bir an önce bu olayı açıklığa kavuşturup partimizin başına dönmesinden yanayız. Çünkü Genel Başkanımızın geçmişinde bugüne kadar hiçbir yolsuzluğu yoktur, dürüst kişiliği ile Türkiye’ye büyük emek vermiştir” dedi.

  ‘BELKİ DE MEMLEKET İÇİN BÖYLESİ DAHA HAYIRLI’

  CHP Batman İl Başkanı Adnan Yaşar da Deniz Baykal’ın bir komplo sonucu siyaseti bırakmasının kendisini derinden üzdüğünü söyledi. Baykal’ın sadece genel başkanlık görevinden ayrıldığını hatırlatan Yaşar, “Genel Başkanımızın dediği gibi, bunun bir komplo olduğunu biliyoruz. Genel Başkanımızın istifasını büyük bir üzüntüyle karşıladık. Yakında partinin üst düzey yöneticileri ile il başkanları bir araya gelecek. Belki de memleket için böylesi daha hayırlı oldu. İstifa için söylenecek fazla da bir şey yok” diye konuştu.

  ‘PARTİNİN BAŞINDA GÖRMEK İSTİYORUZ’

  CHP Elazığ İl Başkanı Ethem Gülbay ise yaşananları komplo olarak değerlendirdi. Gülbay, teşkilat olarak Deniz Baykal'ın yanında olduklarını ve tekrar partinin başına gelmesi gerektiğini söyledi. Baykal’ın CHP’ye bir ömür verdiğini kaydeden Gülbay, şunları söyledi:
  “Bu çınarımızın devrilmesine izin vermeyeceğiz, komplocuları sevindirmeyeceğiz. Aynı çizgide devam edeceğiz ve emrinde olacağız. Kendisinin tekrar partimizin başına gelmesi için ikna etmeye çalışacağız. İl başkanı ve kurultay delegeleri olarak kendisinin 33’üncü olağan kurultayda tekrar genel başkan olması için bir dilekçe hazırladık, hep birlikte imzaladık, bugün genel merkezimize fakslayacağız.”

  ‘KİMLERİN YAPTIĞINI TAHMİN EDİYORUZ’

  CHP Bingöl İl Başkanı Sema Kaygalak, temiz siyaset sürdüren Deniz Baykal’a komplo yapıldığını söyledi. Baykal’ın bugüne kadar yolsuzluklarla, hırsızlıklarla ve iddia edilen çirkin kasette olduğu gibi hiçbir zaman kötü bir ithamla karlışaşmadığını ifade eden Kaygalak, şöyle devam etti:
  “Genel Başkanımız 50 yıldan beri çok temiz bir siyaset izledi. Bu siyaset döneminde de kirli sayfalar hiçbir zaman bırakmadı. Çevresinde kendini siyasetçi sananlar baktılar ki siyasetle indiremiyorlar, ne yaptılar bu sefer belden aşağı vurmaya çalıştılar. Belden aşağı vurmak da, Türkiye'de özelilikle şimdiye kadar görülmemiş bir şey ve etik olan bir şey de değil. Az çok kimlerin yaptığını da tahmin edebiliyoruz. Genel Başkanımız bu komploya kurban gitse dahi her zaman bizim başımızın tacıdır. Bugünden itibaren çalışmalara başladık. Bingöl'den 50- 60 kişilik Gençlik Kolları'ndan arkadaşlarımızı Ankara'ya göndermeye çalışıyoruz.”

  ‘SİİRT'TE BU KADAR SEVİLDİĞİNİ BİLMİYORDUM’

  CHP Siirt İl Başkanı Muhdi Koyuncu, Türkiye’nin kritik bir süreçten geçerken komplo kasetinin ortaya çıkmasının düşündürücü olduğunu belirtti. Devam eden süreçte Deniz Baykal’ın istifa etmesinin Siirt teşkilatında üzüntüyle karşılandığını ifade eden Koyuncu, “Ülke kritik bir süreçten geçerken, sahipsizken, ülke AKP hükümeti Amerika’yla oturup, kalkarken, ülkede büyük sıkıntılar varken, terör olayları artarken, böyle bir komplonun ortaya çıkması düşündürücüdür. Ama Genel Başkan geri dönecektir, ona inanıyorum. Ülkeyi ve partilileri sahipsiz bırakmayacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi Baykal’sız, Baykal CHP’siz yapamaz. Siirt'te herkes sıkıntılı, Genel Başkanın, Siirt'te bu kadar sevildiğini tahmin edemiyordum. Bu olaydan sonra gelen telefonlar, bizi arayanlar, partiye gelenler, ağlayanlar oldu. Bunları rapor haline getiriyoruz. Raporumuz tamamlandığı zaman güç birliğiyle Genel Başkanımızı ikna etmek için Ankara’ya gideceğiz” ifadelerini kullandı.

  ADAYLIĞI İÇİN İMZA TOPLADILAR

  CHP Şırnak İl Başkanı Çınar Ökten, Baykal’ın istifasından sonra ilçe başkanları ve delegasyonuyla bir durum değerlendirmesi yaptıklarını ve kurultayda aday olması konusunda görüş birliğine vardıklarını kaydetti. Ökten, “Genel Başkanımıza yönelik bu çirkin seneryoyu esefle kınıyoruz. İnanıyorum ki en kısa sürede bağımsız mahkemeler gereğini yapacaktır. Baykal'a olan güven ve inancımız sonsuzdur. Delegeler, tekrar aday olması için imza verdiler. Yarın Ankara’ya gidip bu imzaları partimizin genel sekreterine ileteceğim” diye konuştu.

  ‘BAYKAL'LAR KOLAY YETİŞMİYOR’

  CHP Mardin İl Başkanı Mehmet Kılıçaslan ise konuyla ilgili şunları söyledi:
  “özel yaşantısı ile ilgili ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyoruz. Bu komplo teorileri, telefon dinlemeleri, yasal ve yasadışı komplolar korku yaratıyor toplum içinde. Toplumumuzun yapısı buna uygun değil. Mardin İl Örgütü olarak kurultay delegeleri ve ilçe başkanlarıyla görüştük. Genel merkezimizle diyalog içindeyiz. Şu an Deniz Baykal’ı kaybetmenin zamanı değil. Onun arkasındayız. Deniz Baykal’lar kolay kolay yetişmiyor. Bizim imzamızla dönecekse biz bu kararı imzalamaya hazırız.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı