Güneydoğu’daki belediyelere doğalgaz bilgisi

Hürriyet Haber
09 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 09 Eylül 2012 - 00:46

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın önceki gün bazı Doğu ve Güneydoğu illeri için doğalgaz dağıtım ihalelerine çıkılacağını açıklamasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 11 il ve 5 ilçe belediye başkanına resmi yazı ile dağıtım ihaleleri konusunda bilgi verdi.

Edinilen  bilgiye göre, EPDK, Artvin, Şırnak, Hakkari,  Ağrı, Iğdır, Mardin, Bitlis, Bingöl, Muş, Sinop ve Tunceli ile Doğu Beyazıt,  Güroymak, Tatvan, Kızıltepe, Gerze belediye başkanlarını resmi yazı ile doğalgaz  dağıtım ihaleleri hakkında bilgilendirdi. Ayrıca EPDK yetkililerinin de bütün  belediye başkanlarını arayarak konuyla ilgili sözlü olarak da bilgilendirme yaptığı öğrenildi.

Altyapılar belediyenin işi

Yazıda, şehirlerde doğalgaz kullanımı hususunda belediye meclis kararı alınması ve altyapı yatırımlarının belediyeler tarafından yapılması gerektiği,  belediyelerin de ihaleyi kazanacak şirkete eğer isterse yüzde 10 oranında  bedelsiz olarak ortak olabileceği bildirildi.
EPDK duyurusu önümüzdeki  günlerde Resmi Gazete’de yayımlanacak. Şirketlerin de 30 Ekim 2012’ye kadar yeterlilik için başvuruda bulunması  gerekiyor. İhalelerin 2013 yılının Ocak ayında tamamlanması hedefleniyor.Lisans alan şirket, 6 ay içerisinde  yatırıma başlamak, 18 ay içerisinde şehirde doğalgaz kullanımını sağlamamak, 5  yıl içerisinde tüm abonelere doğalgaz  ulaştırmak zorunda. Şırnak’ın merkez nüfusu yaklaşık 61 bin, Artvin’in 25 bin, Ağrı’nın 105  bin, Doğu Beyazıt’ın 73 bin, Iğdır’ın 81 bin, Mardin’in 88 bin, Kızıltepe’nin 141  bin, Bitlis’in 46 bin, Bingöl’ün 95 bin, Muş’un 82 bin, Güroymak’ın 21 bin,  Tatvan’ın 65 bin, Hakkari’nin 61 bin, Tunceli’nin 32 bin, Sinop’un 38 bin,  Gerze’nin de 12 bin kişi düzeyinde bulunuyor.Bu nüfus dikkate alındığında 1 milyonun üzerinde kişiye doğalgaz  ulaştırılacağı tahmin ediliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı