Güneydoğu’da enerji yatırımları çözüm süreciyle hareketlendi

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
30.09.2013 - 01:48 | Son Güncelleme:

Güneydoğu’da çözüm süreciyle birlikte 30 yıl sonra petrol arama çalışmaları hızlanıyor. Bakanlıktan 4 yıllık petrol arama ruhsatı alan Arp Petrol, Şırnak, Midyat ve Nusaybin’i kapsayan 400 kilometrekarelik alanda ‘Suriye’den göç eden petrolü’ aramaya başladı.

Güneydoğu’da çözüm süreciyle birlikte başlayan hareketlilik enerji yatırımcılarını da harekete geçirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan 4 yıllık petrol arama ruhsatı alan Arp Petrol, Şırnak, Midyat ve Nusaybin’i kapsayan 400 kilometrekarelik
alanda ‘Suriye’den göç eden petrolü’ aramaya başladı. Suriye’deki petrolün uzantılarını kovaladıklarını söyleyen AR Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Arslan, “Bölgede kapatılan kuyuları yeni teknolojiyle yeniden inceliyoruz. Bu sahada bir devrim yaratmayı amaçlıyoruz. Çalışmalar sonunda ‘burada petrol yok’ ezberini bozacağız” dedi.

Güneydoğu’da enerji yatırımları çözüm süreciyle hareketlendi

ZENGİN YATAKLAR VAR

Hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören AR Tarım’ın yüzde 99.9 iştiraki olan ARP Petrol, sahada sismik arama ve fizibilite çalışmalarına başladı. Araştırmanın ilk sonuçlarına göre bölgede zengin petrol yataklarına rastlandı. Toplam 49 bin 486 hektar olan sahadaki farklı noktalarda yapılan çalışmalardan petrol işaretleri alındı. Bu gelişmenin ardından önümüzdeki günlerde doğrudan sondaja başlanması planlanıyor.

RAPORLAR İNCELENDİ

30 yıl önce birçok kuyunun “petrol bulamadık” gerekçesiyle kapatıldığını belirten Arslan, “Sahayı terk eden şirket ‘Petrol vardı da beceriksizlikten terk ettim’ diyemez. Personel yetersizliği, proses yapılmaması ve birşeyler gözden kaçtığı için kuyular kapatıldı. 1958’den beri tutulan tüm raporları inceledik. Teknolojinin eski olması ve güvenlik sorunları nedeniyle bölgede aktivite olmamış” dedi. Eski data teknolojisiyle yapılan çalışmaları yeniden yorumladıklarını kaydeden Arslan, bölgede yapılan çalışmalarla ilgili de açıklamalar yaptı.

Çok zengin yataklar var

AR Tarım, yapılan çalışmalarla Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmayı amaçlıyor. ARP Petrol 7 Haziran’da 4 petrol arama ruhsat başvurusunda bulundu. Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne petrol arama ruhsatı için 3 Nisan’da yapılan başvuru olumlu bulundu. Bu ruhsatla şirket bölgede 4 yıl boyunca petrol arama hakkına sahip oldu. Ruhsat sahası Türkiye’nin zengin doğalgaz ve petrol yataklarının bulunduğu Şırnak, Nusaybin ve Midyat’ı kapsıyor. Şirket bölgeye toplam 15 milyon lira yatırım yapmayı planlıyor.

Bölgede 30 yıl önce kuyular kapatılmış

“YERALTINI daha net gösteren, adeta fotoğrafını çeken sistemlerle çalışıyoruz. Sınırın öbür tarafında birçok aktif kuyu var. Bu tarafta neden petrol olmasın? Petrolün Suriye’de oluşup bize doğru göç ettiğini düşünüyoruz. Orada petrol üreten zonun Türkiye’deki uzantıları üzerinde çalışıyoruz. Suriye’deki petrolün ve doğalgazın uzantılarını kovalıyoruz. Bundan 30 yıl önce bölgedeki siyasi olaylar nedeniyle açılan kuyular kapatılmış. Şimdi çözüm süreciyle birlikte gece yarılarına kadar çalışıyoruz. Bu saha bize mükemmel derecede ümit veriyor. Petrolden müthiş derecede ümitliyiz.”

Etiketler: çözüm süreci


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı