Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güneydoğu’da askerden büyük müjde: Dağlarda sadece 500 PKK'lı kaldı

  Hürriyet Haber
  26 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2000 - 00:01

  GENELKURMAY Başkanlığı'nın Güneydoğu'da düzenlediği gezinin ilk durağında büyük başarının son bilançosu açıklandı. Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal Yılmaz, ‘‘Türk Silahlı Kuvvetleri üzerine düşen vatanı koruma ve kollama görevini yerine getirirken kalkınma ödevini de tam manasıyla devam ettirmektedir’’ dedi. Asıl müjdeyi Genelkurmay Başkanlığı adına Kurmay Albay Mahir Altan verdi. Altan, ‘‘Şu anda dağlarda kalan PKK'lı sayısı sadece 500'dür. Ancak, yurtdışında da 5 bin militan vardır’’ bilgisini verdi.

  İLK DURAK VAN

  Genelkurmay Başkanlığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bazı bölgelerini kapsayan basın turu düzenledi. 70 dolayında gazetecinin katıldığı basın turunun ilk durağı olan Van'da Jandarma Asayiş Komutanı Korgeneral Kemal Yılmaz, bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetlerinin asli görevi olan yurdu düşmandan korumanın yanında, bölgede halkın kültürel, ekonomik ve sosyal gelişmesi için büyük çaba gösterdiğini ifade etti. Jandarma Asayiş Komutanlığı'nın Van, Hakkári, Siirt ve Şırnak'ı kapsayan 44 bin 892 kilometrekarelik alanda, İran, Irak ve Suriye'ye olan 910 kilometrekarelik sınırın güvenliğini sağladığını bildiren Korgeneral Yılmaz, bölge halkına da 739 milyar liralık katkı sağlandığını, köy destek uygulamaları kapsamında sağlık, eğitim ve diğer yardım faaliyetlerine önem verdiklerini söyledi.

  KÖYLÜ - ASKER EL ELE

  ‘‘Nikah Şahidim Mehmetçik Olsun’’, ‘‘Kirvem Mehmetçik Olsun’’ kampanyaları düzenlediklerini, general, subay, astsubay eşlerinin köylü kadınlarla kaynaşmak için karşılıklı çay partileri düzenlediğini, müzik şölenleri ve kültür gezileri organize edildiğini anlatan Yılmaz, hiç şehir görmemiş çocukları ve ailelerini Ankara, İstanbul gibi büyük kentlere götürdüklerinin altını çizdi. Korgeneral Yılmaz, ekonomik hayatın canlandırılması için ticaret ve sanayi odaları ile temas kurduklarını, bölgede üretilen malların yurt içine ve yurt dışına pazarlanmasına yardımcı olduklarını söyledi.

  Okuma yazma bilmeyen vatandaşlar için 85 ayrı noktada düzenlenen kurslara 2 bin 213 vatandaşın katıldığını, 16 noktada 2 bin 150 öğrencinin ‘‘Mehmetçik Dershanesi’’nde üniversiteye hazırlandığını ifade eden Yılmaz, ayrıca gençler için spor kursları düzenlediklerini, okulların eğitime hazırlanması üzerinde durduklarını, asayiş komutanlığı olarak anahtar teslimi 3 okul inşa edeceklerini kaydetti. Korgeneral Yılmaz, terör nedeniyle evini, barkını terk eden vatandaşların yörelerine dönmeleri için proje yürüttüklerini belirterek, ‘‘Bölgesel Merkezi Köyler Planlaması’’ yaptıklarını bunlardan, 4'ünün inşa halinde olduğunu söyledi. Bir gazetecinin terör örgütü ile ilgili sorusunu, Genelkurmay Başkanlığı Basın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkanı Kurmay Albay Fahir Altan yanıtladı. Altan, yurtiçinde küçük gruplar halinde 500 dolayında teröristin dağlarda bulunduğunu, yurt dışında ise 5 bin teröristin mevcut olduğunu ve silahlı eğitimlere devam ettiklerini bildirdi. Kurmay Albay Altan, PKK terörünün önceki dönemlerle kıyaslandığında önemli oranda azalma olduğunu da kaydetti.

  Kamışlı’da okul temeli

  Askerlerin düzenlediği sünnet düğünü ve köy kadınlarıyla dayanışma toplantısından sonra Yüksekova'da Korgeneral Kemal Yılmaz ile birlikte bir okul temelinin harcını birlikte koyduk. Kamışlı Köyün’deki Mehmetçik-Basın İlköğretim okulu Ağustos ayında tamamlanıp hizmete girecek. Kamışlı Köyün’de 1988 yılında teröristlerin baskınıyla 8 er, 9 korucu olmak üzere 17 şehit verilmişti. Şimdi buraya okul temeli atıldı. Mehmetçik ile Elele Yükseköğretim kampanyasında da lise mezunu öğrencilere üniversiteye giriş için karşılıksız kurs açılmış. Bunları izlerken, ‘‘Ordu-millet’’ kaynaşmasının canlı örneklerini yaşadık. Oradan Hakkári'ye, sonra da sınır karakollarına geçtik.

  Genelkurmay Başkanlığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bazı bölgelerini kapsayan bir basın turu düzenledi. 70 dolayında gazetecinin katıldığı basın turunun ilk durağı olan Van'da Kurmay Albay Mahir Altan müjdeyi verdi: ‘‘Şu anda dağlarda kalan PKK'lı sayısı sadece 500. Ancak, yurtdışında da 5 bin militan var.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı