Gündem Haberleri

  Güneydoğu canlanıyor

  Hürriyet Haber
  19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bölgenin kurak topraklarını yeşille dönüştüren Atatürk Barajı, yapılacak diğer barajlarla tüm toprakları sulamak istiyor. Türkiye enerji üretiminin yaklaşık beşte birini karşılayan Atatürk Barajı, GAP'a hayat veriyor. Barajdaki suyun çokluğunu görenler, onu küçük bir denize benzetiyor.

  Projenin olumlu etkilerinin en fazla görüldüğü illerden biri olan Şanlıurfa'da hayat giderek değişiyor. Daha önceleri Çukurova'ya, Adana'ya pamuk işçiliği için gidenler, artık kendi topraklarında yetişen pamukla uğraşıyor, gelir elde ediyorlar. Dünün toprak ağaları ise bölgeye gelen yatırımcılar dolayısıyla kuracakları fabrikalarla ‘‘tekstil patronu’’ olma yolundalar. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Olcay Ünver, bölgede işsizliğin önemli ölçüde azalmakta olduğunu belirterek ‘‘Başka illere işçi gidişi azaldı’’ diyor.

  GAP Uluslararası Havalanı'nın da yapılmasıyla büyük hareketlilik kazanacak olan bölgede, hayvancılık da gelişme yolunda. İşadamları bölgeye gelerek GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'na projeler götürüyorlar. Tikveşli Şirketler Grubu Başkanı Doğan Vardarlı, verimli ırklarla hayvancılık önerirken, yem bitkisi ekiminin artırılmasını istiyor. Bu ekimin, pamuktan daha fazla kazanç getireceğini söylüyor. Egeli işadamı Yılmaz Doğanca da soya fasulyesi ekiminin yapılması için çaba gösterenlerden sadece biri.

  Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerini kapsayan GAP, 75 bin 358 metrekarelik yüzölçümü ile Türkiye'nin toplam yüzölçümünün yüzde 9,7'sini oluşturuyor. Şimdiden açılan ‘‘çok amaçlı toplum merkezleri-ÇATOM’’ ile bölge insanlarına beceriler kazandırılıyor. Onların kalkınmanın aktif üyeleri olmaları amaçlanıyor. Kadınlar örgütleniyor, okuma yazma öğreniyor, beslenme, ana çocuk sağlığı, kooperatifçilik gibi birçok alanda bilgi sahibi oluyor.

  Sadece ülkemizin ekonomik hayatını değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda ülkelerarası dengeleri de etkileyecek olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), bölgeye canlılık getirdi.

  1998 yılı için GAP'a ayrılan 700 milyon dolarlık ödenek, harcanmaya başlandı. Master plana göre 2005'te tamamlanması hedeflenen GAP, eğer bu yıl olduğu gibi, her yıl 700 milyon dolar dolayında ödenekle desteklenirse, projenin bitimi 2010'u belki de daha da ileri yılları bulacak.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı