Dünya Haberleri

  Güney Osetya'da ne yaşandı

  hurriyet.com.tr
  03.10.2008 - 16:08 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın Gürcistan toprağı Güney Osetya'yı işgalinden sonra kimse bu bölgeye giremedi. Uluslararası haber ajanslarına ulaşan haber ve görüntüler çok sınırlıydı.

  BU FOTOĞRAFLAR İLK DEFA YAYINLANIYOR

  Ancak Güney Osetya Çeçen özel birlikleri tarafından işgal edilmeye başlandığında Rus gazeteci Arkadi Babtschenko da onlarla birlikteydi. 31 yaşındaki Rus gazeteci Babtschenko işgali adım adım fotoğrafladı.

  Alman Bild gazetesine özel bir demeç veren Rus gazetecinin savaş bölgesinden çektiği fotoğraflar da yayınlandı.

  Çecen özel birlikleriyle Güney Osetya'ya iliştirilmiş (embedded) gazeteci olarak bir Rus tankı sırtında girdiğini belirten Arkadi Babtschenko, daha sonra Rus askerlerden ayrılarak Güney Osetya'da gazeteci kimliğiyle  görev yaptığını söyledi.

  Güney Osetya'da Gürcüler tarafından 2 bin Güney Osetyalının öldürüldüğü yönünde haberlerin Rusya tarafından bilinçli olarak dünyaya duyurulduğunu dile getiren Rus gazeteci, "Çatışmalar yaşandığında Güney Osetya'daydım. En fazla 200-300 arasında ölü vardı ama Rusya bu rakamı bilerek abarttı. Biz bölgeye girdiğimizde zaten Gürcü birlikleri çekilmişti. Sonra Rus orduğu Gori kentine doğru ilerlemeye başladı. Oradaki çatışmalarda 9 kişi öldü , 13 kişi de yaralandı" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı