Dünya Haberleri

DÜNYA

  Güney Lübnan'da Hizbullah'la çatışmada 11 İsrail askeri öldü

  KUDÜS (AA)
  13 Ağustos 2006 - 09:23Son Güncelleme : 13 Ağustos 2006 - 09:23

  Güney Lübnan'daki savaşta ateşkes öncesinde 4 İsrailli askerin daha öldüğü bildirildi. Böylece sadece dün ölen İsrailli askerlerin sayısı 11'e yükselirken, çatışmalarda yaralananların sayısı da 84'e ulaştı. Hizbullah, dün gece, sınırdan 6 kilometre kadar içerideki Yater kasabası yakınlarında bir İsrail helikopteri düşürdüğünü açıklamış, açıklama İsrail Ordusu'nca da doğrulanmıştı

  İsrail Ordusu, bunun Hizbullah'ın Lübnan'da, savaşın başladığı 12 Temmuzdan bu yana düşürdüğü ilk helikopter olduğunu açıklamıştı. Hizbullah, helikopterin “Vaad” adı verilen bir füzeyle düşürüldüğünü belirtmişti. İsrail ordusu ise helikopterin nerede ve nasıl düşürüldüğü konusunda bilgi vermedi, düşen helikopterde de zayiat olduğu belirtilmesine karşın, henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.

  Güney Lübnan'daki savaşın 32. gününde, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkese ilişkin karar tasarısı, taraflarca benimsenmesine karşın, Güney Lübnan'daki çatışmalar da tüm hızıyla sürdü.

  İsrail Ordusu'nun, 1973'teki Yom Kipur Savaşı'ndan bu yana en geniş kara operasyonu olarak adlandırılan operasyonlarda, 50 dolayında İsrail helikopteri, askerleri Güney Lübnan'ın içlerine kadar taşımıştı.
  İsrail Ordusu'nun, yoğun tank ateşinin desteği altında sınırdan 20-30 kilometre kadar içerideki Litani Nehri'ne kadar eriştiği askeri kaynaklarca bildirilmişti.

  Meydana gelen çatışmalarda, gece geç saatte öldüğü açıklanan dört askerle birlikte İsrail Ordusu'nun bir günde kaybettiği askerlerin sayısı 11'e ulaşırken, yaralananların sayısının 11'inin durumu ciddi olmak üzere 84'e yükseldiği kaydedildi.

  Ölen 3 askerden birinin subay olduğu ve askerlerin Güney Lübnan'ın doğusundaki Wadi Sluki'de, tanklarına bir roketin isabet etmesi sonucu öldüğü bildirildi. Güney Lübnan'ın batı kesiminde, sınırdan 12 kilometre kadar içerideki Randuyia bölgesinde de bir asker Hizbullah militanlarının açtığı ateşte öldü.

  İsrail Ordusu'nun Hizbullah'un büroları ve roket fırlatma yerleri dahil, Güney Lübnan'da 100 hedefi vurduğu belirtilirken, çatışmalarda, en az 40 Hizbullah militanın öldürüldüğü öne sürüldü.

  ÇEKİLME, EN GEÇ BİR YA DA 2 HAFTA İÇİNDE-

  Öte yandan, Başbakanlık'tan bir üst düzey yetkili, Yediot Ahronot Gazetesi'nin internet sitesine yaptığı açıklamada, ilk uluslararası gücün bölgeye varmasıyla, İsrail Ordusu'nun da en geç bir ya da iki hafta içinde bölgeden çekilmeye başlayacağını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı