İSTANBUL HABERLERİ

Güney Kore'den Kağıthane Belediyesi'ne ziyaret

AA / Kenan Irtak
03.12.2014 - 18:05Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

AA / Kenan Irtak

İSTANBUL (AA) - Güney Kore’nin Sağlık ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı tarafından görevlendirilen sosyal yardım memurları, Kağıthane Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Kağıthane Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Ho Kenın Lim öncülüğünde Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü hizmet binasına gelen Korelileri, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve eşi Fatma Kılıç, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Sadık Şişman, başkan yardımcıları ve birim çalışanları karşıladı.

Koreli grubunu ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren ve sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Kılıç, ekonomik gelir düzeyi düşük olan ailelerin ihtiyaçlarını karşılamanın önemine değindi.

Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal bir devlet olduğu için sosyal çalışmalara büyük destek verdiğini belirterek, "Özellikle son yıllarda sosyal çalışmalarda büyük adımlar atıldı. Yerel yönetimler ve vatandaşın arasındaki mesafeler ortadan kalktı. Ulaşılabilirlik sağlandı. Sosyal yardım çalışmaları da kapsamlı ve organize hale geldi. Bu vesileyle sosyal çalışmalara verdiği önem ve destek için Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Gönüllü olarak sosyal çalışmalara verdiği destekle birçok başarılı projenin altına imzasını atan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın eşi Fatma Kılıç da 10 yıl önce iki kişi olarak Kağıthane Belediyesi'nde sosyal çalışmalara başladıklarını kaydetti. Sosyal çalışmalara gönüllü olarak katıldığını aktaran Kılıç, şunları kaydetti:

"Biz burada çalışmaları iki kişi olarak başlattık, bugün ise 27 kişiyiz. Sosyal çalışmaları ve yardımı sevdiğim için gönüllü ve ücretsiz olarak buradayım. Çalışmalarım karşılığında herhangi bir ücret almıyorum. İlk başladığımız zamanlarda kumanya desteği sağlıyorduk. Sahada çalışmanın vermiş olduğu tecrübe ile ihtiyaç sahiplerimizi tespit ediyorduk. Sosyal yardım desteğimizi öğrenen aileler zaman içerisinde kendileri başvuru yapmaya başladı. Gıda yardımlarımızdan sonra ise Sosyal Mağaza oluşturduk. Gıda yardımının yanı sıra her türlü ihtiyaca yönelik kıyafet desteği sağladık. Daha sonra ise psikolojik destek ihtiyacını karşılamak üzere bu konuda çalışmalara başladık ve bir psikolojik danışmanlık merkezi oluşturduk. İki psikolog ve bir psikiyatri uzmanı ile ailelerimize destek veriyoruz. Madde bağımlısı gençler ve aileleri için destek veriyoruz."

Kılıç, birimde ayrıca yaşlılık maaşı almaya hak kazanmış vatandaşlara danışmanlık hizmeti ve evlenecek çiftlere evlilik öncesi ücretsiz eğitim verdiklerini aktardı.

Kağıthane Belediyesi'nin sosyal çalışmalarını başarılı bulduklarını ifade eden Güney Koreli ekipse, "Bizleri misafir ettiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyoruz. Biz Kore'de az gelirli ailelerin ihtiyaçlarıyla ilgilenen memurlarız. Burada tüm Kore'nin tek şehrinden değil, tüm şehirlerinden sosyal hizmetler görevlileri var. Bizler tüm Kore'de az gelire sahip ve hayatını sürdürmekte zorluk çeken aileleri arayıp buluyoruz ve bu ailelere destek veriyoruz. Bu gezi sosyal hizmetlerde gösterdiğimiz başarının ödülü olarak devletimiz tarafından verildi. Biz de bu ülkede sosyal çalışmaların nasıl olduğunu merak ederek sizleri ziyaret ettik" ifadelerini kullandı.

İki ülkenin de sosyal yardım çalışmalarının değerlendirildiği ziyaret, Sosyal Mağaza'nın gezilmesi ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Güney Kore'den Kağıthane Belediyesi'ne ziyaret haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı