Gündem Haberleri

  Güney Kore'de kök hücresi bankası açıldı

  Hürriyet Haber
  19.10.2005 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Güney Kore'nin başkenti Seul'de bir kök hücre bankası açıldı.

  “Dünya Kök Hücre Merkezi” adı verilen bankanın, klonlamanın öncülerinden Güney Koreli bilimadamı Hwang Woo-suk'un başkanlığını yaptığı tartışmalı kök hücre araştırmalarında küresel ortaklığın bir parçası olarak, ABD ve İngiltere'nin dahil olduğu uluslararası konsorsiyumda ana merkez işlevi göreceği bildirildi.

  Bankanın, bilimadamlarının gelecekte insan vücudunun hasta ve sakat bölümlerinin tedavisi için kullanmayı ümit ettiği, embriyondan alınan kök hücre araştırmasına hız kazandırmayı hedeflediği belirtildi.

  Projenin, klonlomaya tıbbi araştırmalar için izin veren Güney Kore hükümeti tarafından desteklendiği kaydedildi.
  Bankanın açılış törenine katılan Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-hyun, “Burada olağanüstü bir şey yapılıyor” diyerek, yaşamla ilgili ahlaki kurallar hakkındaki uyuşmazlığın, bilimsel araştırma ve ilerlemeyi engellemeyecek şekilde giderilmesi gerektiğini söyledi.

  Güney Koreli bilimadamı Hwang da kök hücre kullanımı belirli bir ülkeyle sınırlandırıldığında, tüm insanlık için faydalı teknolojilerin yaratılmasının uzun zaman aldığını ifade etti ve küresel bir ağ yaratarak, her ülkede yaratılan kök hücrelerle ilgili bilgileri paylaşmayı planladıklarını kaydetti.

  Dünyanın ilk insan embriyonlarını klonlayan ve ilk embriyon kök hücrelerini yarattığını açıklayan Hwang, kök hücre bankasının ilk şubelerinin ABD ve İngiltere'de açılacağını sözlerine ekledi.

  Güney Kore hükümeti, Seul Üniversitesi'nde görevli Hwang Woo-suk'un ekibine bu yıl 24,4 milyon dolar yardım yapmıştı. Hwang'ın, 2009 yılına kadar hükümetten yılda 3 milyon dolar yardım alması öngörülüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı