Dünya Haberleri

  Güney Kore ve Türkmenistan´da da af

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:  Güney Kore yılbaşı gecesi nedeniyle şartlı salıverme, Türkmenistan ise, Kadir Gecesi dolayısıyla af ilan ediyor.

  Güney Kore Adalet Bakanlığı Yılbaşı gecesi 1.100 mahkumun şartlı salıverileceğini açıkladı.

  Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, şartlı salıverme uygulamasından yararlanacak, ağır suç kapmasına girmeyen (ekonomik ve trafik kazaları) suçlardan mahkum olanlardan bir bölümünü, cezalarının 10 yılını çekmiş olanlar, bir bölümünü de hükümetin uyguladığı rehabilitasyon programlarında başarılı olanlar oluşturuyor.

  Açıklamada, şartlı salıvermeden cinayet, tecavüz, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile organize suçlardan mahkum olanların yararlanamayacağı belirtildi.

  KADİR GECESİ AFFI

  Türkmenistan'da da, ''Kadir Gecesi'' dolayısıyla 12 bin tutuklu ve hükümlü serbest bırakılıyor.

  Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın onayladığı karar gereği, ülke genelinde 22 bin tutuklu ve hükümlüden 12 bini bugün evlerine dönecek.

  Ramazan Bayramı'nı evlerinde kutlayacak 12 bin hükümlü arasında, Türk, Afgan, Pakistanlı ve diğer bazı ülke vatandaşlarından toplam 600 kişi de ülkelerine iade ediliyor.

  Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı, yaptığı açıklamada, ülkesinde cezaevinde bulunan 22 bin kişiden 19 bininin mahkumiyetinin kesinleştiğini, 3 bininin ise mahkemesinin devam ettiğini belirtmişti.

  Türkmenbaşı'nın kararıyla her yıl Kadir Gecesi'nde tutuklu ve mahkumların belirli bir kısmının serbest bırakılması artık Türkmenistan'da ''ebedi karar'' olarak kabul ediliyor.

  Kadir Gecesi dolayısıyla 1997 yılından bu yana, yabancı uyruklularda dahil serbest bırakılan mahkum sayısının 60 bini bulduğu bildirildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı