Dünya Haberleri

  Güney Kıbrıs meclisi Türkiye’nin su projesini kınadı

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  23.10.2015 - 17:43 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum parlamentosu, Türkiye’den Ada’ya gelen suyu yasa dışı ilan ederek kınama kararı aldı. Oy birliğiyle kabul edilen kararda, Türkiye’nin su projesini hayata geçirerek devam eden müzakere sürecini dinamitlediği ileri sürüldü.

  Rum Meclisi’nde onaylanan kararda, Türkiye’nin KKTC’yi doğrudan kendisine su borularıyla bağladığı öne sürüldü ve BM ve AB başta olmak üzere uluslararası topluma da kınama çağrısı yapıldı.

  Türkiye KKTC arası boru hattında ilk su adaya ulaştıTürkiye KKTC arası boru hattında ilk su adaya ulaştı

  DÜNYAYA ÇAĞRI: ONAYLAMAYIN
  Kararda, “Türkiye’nin Kıbrıs’taki yasadışı davranışını, uluslararası hukuk kurallarının ve AB ilke ve değerlerinin bu ülke tarafından ihlal edilmesini kınıyoruz. Türkiye istila konusunda bir kez daha oldu-bitti yaptı. Türkiye’yi Kıbrıs sorununun çözüm çabalarını dinamitleyen bu tür faaliyetlerine son vermeye çağırıyoruz” denildi.

  Kararda ayrıca, BM’ye ve Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri’ne, AB’deki ortaklarına, AB’nin kurumsal organlarına ve uluslararası topluma, Türkiye’nin bu faaliyetlerini “onaylamama ve uluslararası hukuka, BM’nin Kıbrıs’la ilgili kararlarına ve AB’ye yönelik yükümlülüklerine uyması için Türkiye’ye baskı yapma” çağrısında bulunuldu.

  Etiketler: Rum Kesimi , su projesi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı