Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güney Amerika’ya kaç

  Hürriyet Haber
  12.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  WikiLeaks kurucusu Julian Assange, ABD’nin dünyayı dinlediğini kanıtlayan belgeleri sızdıran Edward J. Snowden’a akıl verdi: “Güney Amerika’ya kaç.”

  LİSEYİ dışarıdan bitiren, dijital güvenlik sistemleri üzerinde uzmanlaşınca Hawaii’deki Booz Allen Hamilton adlı firmada ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) için “taşeron casusluk” yapan Edward Snowden (29), Obama Yönetimi’nin PRISM programıyla tüm dünyada telefon kayıtları ve interneti dinlediğini kanıtlayan belgeleri medyaya sızdırmıştı. 1 Mayıs’ta Hawaii’yi terkedip 20 Mayıs’ta Çin’e bağlı özerk bir yönetim olan Hong Kong’a yerleştiği daha önce açıklanan Snowden dün kayıplara karıştı.

  PRISM’İ SIZDIRDI, HONG KONG’A KAÇTI

  MANNING 2.0


  10 YILDA ÇOK GELİŞTİLER


  ABD ile suçlu iade anlaşması bulunan Hong Kong’un “Git” dediği Snowden’ı, Avrupa’ya ulaşabilmesi halinde İzlanda’nın kabul edebileceği bildirilmişti. ABD’nin iadesini istediği, taciz iddiaları nedeniyle İsveç’te aranan ve bu yüzden Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde bir yıldır mahsur olan WikiLeaks’in Avustralyalı kurucusu Assange ise “Latin Amerika son 10 yılda çok gelişti. İnsan haklarına sahip çıktığını ve sığınma geleneğini sürdürdüğünü gösterdi” dedi.

  Güney Amerika’ya kaç

  AB LİDERLERİ AYAKLANDI

  Snowden, Hong Kong’da Güney Amerika ülkelerinden birine ait bir diplomatik temsilciliğe sığınmış olabilir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov da “İltica talebinde bulunursa gözden geçiririz” dedi. Avrupa Birliği lideri Obama Yönetimi’nden açıklama bekliyor. ABD ile işbirliği yaptıkları gizli belgelerde yazan Google, Apple, Facebook ve Microsoft gibi internet devleri zor durumda. ABD’de
  başlayan asıl tartışma ise Snowden’ı işe alan Booz Allen Hamilton ve benzeri şirketler. Booz Allen dün yaptığı açıklamada Snowden’ın 122 bin dolar yıllık maaşla, üç aydan kısa bir süredir şirkette çalıştığını ve önceki gün itibariyle sözleşmesinin feshedildiğini duyurdu.

  Taşeron ajanlar

  ABD ordusunun yurtdışı operasyonlarını kısmen Blackwater’a devretmesi gibi, devletin istihbarat örgütleri de özellikle internet konusunda uzman özel güvenlik şirketlerinden yardım alıyor. 500 bini aşkın “taşeron casus” ABD istihbaratının gizli bilgi havuzuna erişebiliyor. Ayrıca Bush Yönetimi’nde olduğu gibi Obama Yönetimi’nde de Booz Allen Hamilton şirketi kökenli olup yönetimde üst düzeyde yer alan isimler bulunuyor. Son olarak şirket, ABD Savunma Bakanlığı ile en az 5 milyar dolarlık işbirliği anlaşması yapmış.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı