BURSA HABERLERİ

Güney Afrikalı yatırımcıların Bursa çıkarması

DHA
25.04.2017 - 11:43Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA)- BURSA Ticaret ve Sanayi Odası, düzenlediği ikili iş görüşmeleri organizasyonuyla Bursa iş dünyasını Güney Afrika’nın Ekurhuleni kentinden gelen yatırımcılarla buluşturdu. Organizasyona katılan Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, Türkiye’nin yatırım yapılabilecek en güvenilir ülkeler arasında yer aldığını söyledi.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin dünya ticaretindeki payını artırması adına çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne dek Ticari Safari Projesi kapsamında 10 bine yakın iş insanını Bursa’ya getirerek üyeleriyle buluşturan BTSO, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Ekurhuleni kentinin Belediye Başkanı Charles Masina ve Ekurhulenili yatırımcıları ağırladı. Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane’nin de yer aldığı heyeti BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener ağırlarken, ikili iş görüşmelerine 10 Bursalı firma katıldı.

“AFRİKA YÜKSELEN BİR PAZAR”

Toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO olarak firmaların ihracatını artıran ve rekabetini güçlendiren çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Bursalı firmaların global pazarlarda önemli hedefleri bulunduğunu ifade eden Şener, “Afrika pazarı da Bursa iş dünyası açısından büyük önem taşıyor. Özellikle pazarın yükselen yıldızı konumunda bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti ile ticari ilişkilerimizi güçlendirmek ve buradaki yatırımcılarla, bölgemizdeki iş insanlarını tanıştırmayı amaçlıyoruz. Bugün gerçekleştireceğimiz ikili iş görüşmeleri organizasyonu da bu kapsamda büyük değer taşıyor.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE GÜVENİMİZ TAM”

Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane ise Türkiye’nin referandum sürecinin sona ermesiyle beraber ekonomik olarak daha istikrarlı bir biçimde yoluna devam edeceğini söyledi. 15 Temmuz’dan bu yana Türkiye ekonomisi hakkında medyada negatif söylemlerin arttığına dikkati çeken Malefane, “15 Temmuz’da Türk halkı, tüm uluslarara örnek olacak bir dayanışmayla demokrasisine sahip çıktı. Güney Afrika Cumhuriyeti olarak medyada gösterilenlerin aksine Türkiye’nin yatırım yapılabilecek en güvenilir ülkeler arasında yer aldığına inanıyoruz. Bugün BTSO’ya gerçekleştirdiğimiz ziyaret ve düzenlenen ikili iş görüşmeleri de buna olan inancımızı gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİK İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Ekurhuleni Belediye Başkanı Charles Masina da yapmış olduğu konuşmada Ekurhuleni hakkında bilgiler verdi. Ekurhuleni kentinin 3,4 milyonluk nüfusuyla Güney Afrika’nın önemli kentleri arasında yer aldığını söyleyen Belediye Başkanı Masina, kentte bulunan O.R. Tambo Havalimanı’nın ise Güney Afrika’daki en büyük ve aktif havalimanı olduğunu söyledi. Bursa ziyaretleri kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi ile bir protokole imza attıklarını belirten Masina, Bursalı iş insanlarıyla da işbirlikleri kurmak istediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Ekurhuleni’den gelen yatırımcılarla Bursa iş dünyası temsilcileri ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek, yeni işbirliklerinin yollarını aradı.
FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Güney Afrikalı yatırımcıların Bursa çıkarması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 11 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Güney Afrikalı yatırımcıların Bursa çıkarması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı