Dünya Haberleri

  Güney Afrika'da seçimi Mandela'nın partisi kazandı

  Hürriyet Haber
  16.04.2004 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika'da yapılan seçimlerde iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi (ANC), şimdiye kadarki en büyük seçim zaferini kazanmış görünüyor.

  Seçim bölgelerinin dörtte üçünden gelen sonuçlara göre, eski kurtuluş hareketi ANC'nin oyların yüzde 70'ini aldığı belirtiliyor.

  Böylece Devlet Başkanı Thabo Mbeki'nin ikinci kez bu görevi yürütmesi garantilenmiş oluyor.

  Daha önceki seçimlerde oy oranlarını aşarak parlamentoda üçte iki çoğunluğu sağlayacak gibi görünen ANC, böylece anayasayı değiştirme gücüne de sahip olacak.

  Beyazların liderliğindeki Demokratik İttifak ise yüzde 13 oy oranıyla ikinci durumda bulunuyor. 

  Üst düzey ANC üyelerinden Joe Maswanganyi, seçim sonuçlarını değerlendirirken, ''Seçmenler, ANC'ye Güney Afrika'nın nihai kurtuluşu için açık yetki verdi. İnsanların şimdi siyasi özgürlüğü bulunuyor, ancak ekonomik kurtuluşun çok uzağındayız. Siyahlar ekonomik güce sahip olana kadar, ANC bir kuruluş hareketi olarak kalacaktır'' dedi.
   
  ANC, 10 yıllık iktidarı boyunca 1,6 milyon konut inşa etti ve 9 milyon insana temiz su sağladı. Artık ülkedeki evlerin yüzde 70'inde elektrik bulunuyor.

  Yeni devlet başkanı, 27 Nisan'da yemin ederek göreve başlayacak.

  Devlet Başkanı F.W. de Klerk hükümeti, 1989'da siyahların on yıllardır süren mücadelesi, artan dış baskılar ve ırk ayrımcılığı nedeniyle ülkeye uygulanan ağır ekonomik yaptırımlar karşısında, ırk ayrımcılığı politikasından adım adım vazgeçmeye başlamıştı.

  De Klerk, 1990'da ülkenin en büyük siyasi örgütü Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) 30 yıllık faaliyet yasağını kaldırmış ve 27 yıldır hapiste olan parti lideri Nelson Mandela'yı serbest bırakmıştı.

  Mandela ile de Klerk arasında sürdürülen görüşmeler sonunda, 1994'te ilk demokratik seçimler yapılmıştı. ANC, oyların yüzde 63'ünü kazanmış ve Mandela, 10 Mayıs 1994'te ülkenin ilk siyah devlet başkanı olarak ant içmişti.

  Irkçı politika nedeniyle konulan uluslararası yaptırımlar kalkmış ve Güney Afrika, 20 yıllık bir aradan sonra BM Genel Kurulu'nda yerini almıştı.

  Güney Afrika'da 1999'da yapılan seçimlerde aday olmayan Mandela'nın yerine, ANC Başkanı Yardımcısı Thabo Mbeki devlet başkanlığına geçmiş ve ''Afrika Rönesansı'' çağrısında bulunmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı