Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güney Afrika polisi katliamı savundu

  Hürriyet Planet
  19.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, ülkede önceki gün yaşanan maden katliamıyla ilgili soruşturma başlatırken, polis sözcüsü “nefsi müdafaa” diyerek olayı savundu.

  İNANILMAZ GÖRÜNTÜLER
  İŞÇİLERİ BÖYLE KATLETTİLER / WEB TV

   

  Bölgesel bir zirve için gittiği Mozambik’ten ziyaretini yarıda keserek ülkeye dönen Zuma, 34 maden işçisinin hayatını kaybettiği olayla ilgili “hakikati öğrenmek için” resmi bir soruşturma yapılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

  İŞTE O ANLAR - FOTO GALERİ

  Zuma, “Burada olan bitenle ilgili gerçeği ortaya çıkarmalıyız. Bu açırdan bir soruşturma komisyonu kurulmasına karar verdim. Böylece olayın asıl sebebini öğrenip, gerekli dersleri çıkarabileceğiz” dedi.

   

  POLİS 'NEFSİ MÜDAFAA' DEDİ
  Başkent Johannesburg’un 100 kilometre kuzeybatısındaki Lonmin platin madeninde yaşanan olayla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Ulusal Polis Komisyonu Üyesi Riah Phiyega ise polis memurlarının işçilere ateş etmesinin “nefsi müdafaa” olduğunu savundu.

   

  Birilerini suçlamak için çok erken olduğunu belirten Phiyega, “Polis memurları kendilerini saldıran gruptan korumak için güç kullanmak zorunda kalmıştır. Şimdi suçlama zamanı değil, ülkece yaşadığımız bu karanlık an için yas tutma zamanıdır” dedi.

   

  Güney Afrika polisi katliamı savundu GÜNEY AFRİKA’DA POLİS DEHŞETİ: 34 ÖLÜ

  Güney Afrika polisi katliamı savundu KATLİAMA İSYAN

  GÜNEY AFRİKALI KADINLAR KATLİAMA BÖYLE İSYAN ETTİ / FOTO GALERİ

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı