Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güneşin sırrı

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.09.2000 - 00:01

  Dünyanın hayat kaynağı güneşin sırrı çözülüyor. Amerikalı bilim adamları güneşin haresini, yüzeyinden 1000 kat daha sıcak yapan enerji kaynağını buldular.

  482 bin 800 km yüksekliğe kadar ulaşan harenin, niye güneşten daha sıcak olduğu neredeyse 70 yıldan bu yana bilim adamlarının kafasını meşgul etti. Bilim adamlarına göre sorun güneşten saçılan ve sonra yine güneşin yüzeyine düşen dev gaz kıvılcımlarından kaynaklanıyordu. Tam güneş tutulmasında görülen ve sıcaklığı güneşin yüzeyinden 1000 misli fazla olan harede sıcaklık 1 milyon dereceye kadar ulaşıyor.

  Güneşin ateş pınarları

  Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyanın yörüngesinde bulunan TRACE isimli uzay aracılığıyla güneşi yakın takibe aldı. Sonuçta, hareyi aşırı derecede ısıtan gaz kıvılcımlarının enerjiyi Güneş'in hemen yüzeyindeki belirli noktalardan aldıkları anlaşıldı. Bilim adamları, yüzbinlerce kilometre yükseye ulaşan gaz kıvılcımlarına ‘Güneş’in ateş pınarları' adını verdi.

  Bizi yakından ilgilendiriyor

  Şimdilik bilim adamları, haredeki sıcaklığın nereden kaynaklandığını bulmuş oldular. Bir sonraki aşamada bir anlamda güneşin reaktörü denebilecek bu enerji kaynağının ne olduğu anlaşılmaya çalışılacak. Güneşin haresindeki hareketler dünyayı yakından ilgilendiriyor. Çünkü, uyduları ve telekomünikasyonu etkileyen güneş fırtınaları güneşin atmosferinin bir parçası olan harede, yani korona tabakasında cereyan ediyor.

  Sıra diğer bilinmeyenlerde

  Konuyla ilgili bulgular, Astrophysical Journal adlı dergide yayınlandı. Araştırmaya California'daki Lockheed Martin Güneş ve Astrofizik Laboratuvarı'ndan katılan Markus Aschwanden, ‘Güneş’in atmosferini ısıtan enerji kaynağı 70 yıldan bu yana büyük bir sırdı. Enerji kaynağının ne olduğundan önce, nerede olduğunu keşfetmemiz gerekiyordu. Bundan sonra Güneş'in sırrını çözmek daha kolay olacak’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı