Gündem Haberleri

  Güneş tutulmasını izlerken kör olmayın

  Hürriyet Haber
  28.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güneş tutulması, muhteşem güzellikte bir doğa olayı... Bir o kadar da tehlikeli. Çıplak gözle ya da filtresiz dürbünle güneşe bakanların kör olma olasılığı çok yüksek...

  Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü ve Deprem Araştırma Enstitüsü Güneş Fiziği Laboratuvarı, güneş tutulması konusunda www.boun.edu.tr/ÿ7Ekoeri/eclipse_99 adresli İnternet sitesi hazırladı.

  Bilim adamları, ‘Güneş filtresi kullanmadan sakın güneşe dürbünle bakmayın’ uyarısında bulunurken, 29 yıl önce, 24 Mart 1970'te meydana gelen güneş tutulmasında sadece ABD'de 145 kişinin kör olduğu anımsatıldı.

  Ayın, dünya ile güneş arasına 11 Ağustos 1999 tarihinde girerek oluşturacağı 20'nci Yüzyıl'ın son güneş tutulmasında, ayın gölgesi Türkiye saati ile 12.30'da önce İngiltere açıklarında okyanus üzerine düşecek. Bütün Türkiye, ‘parçalı tutulma’yı izleyebilecek. Tam tutulma ise Bartın, Kastamonu, Çorum, Merzifon, Amasya, Turhal, Tokat, Sıvas, Elazığ, Diyarbakır, Batman ve Cizre' den izlenebilecek.

  Tutulma turlarının yarısı iptal edildi

  Milenyumun son güneş tutulmasının, NASA'nın da 'en iyi izlenecek yer' olarak işaret ettiği Türkiye'ye gelecek ziyaretçi sayısının, yurtdışındaki 'çirkin tezgah' nedeniyle yarı yarıya düştüğü belirtildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, güneş tutulmasını izlemeye geleceklerin sayısının 3 bin kişiyi bulmasını beklediklerini belirtti.

  BİLİM-TEKNİK’TEN ÖZEL GÖZLÜK

  Prof. Dr. Işıkara, güneş tutulmasının çıplak gözle izlenmesinin körlüğe varan sonuçlar yaratabileceğini, TÜBİTAK yayın organı Bilim ve Teknik, Bilim ve Çocuk dergilerinin ve bazı kuruluşların özel alaşımlarla yapılan gözlükler dağıtacağını açıkladı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı