Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güneş tutulmasına Öcalan gölgesi

  Hürriyet Haber
  26.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.07.1999 - 00:01

  Güneydoğu, PKK yüzünden yüzyılın fırsatını kaçırıyor

  11 Ağustos'ta asrın son güneş tutulmasını çıplak gözle izlemek isteyenler heyecanlı. NASA'ya göre tutulma en iyi İran ve Güneydoğu'dan izlenebilecek. Güneydoğu insanı turisti bağrına basmaya hazır. Ama ah turistin şu terör korkusu olmasa...

  Yüzyılın son ‘tam güneş tutulması’nı izlemek için Diyarbakır, Sivas ve Elazığ'daki otellere rezervasyon yaptırmış yabancı turistlerin bir kısmı terör korkusu nedeniyle gelmekten vazgeçti. NASA'ya göre İran'dan sonra en iyi güneş tutulmasının izlenebileceği Diyarbakır'daki rezervasyon iptalleri yüzde 50, Sivas'ta da yüzde 30 dolayında.

  1961 yılından bu yana gerçekleşecek olan tam güneş tutulmasını izlemek isteyen turistleri çekmek için Avusturya, Romanya özel gezi programları hazırlarken, Diyarbakır ve Sivas turizm İl Müdürlükleri de oluşturdukları turizm komiteleriyle güneşin tutulmasını turizm festivaline dönüştürmeyi planlıyorlar.

  Diyarbakır İl Turizm Müdürü İnci Baç, güneş tutulmasını izlemek amacıyla Diyarbakır'a 2 bin yabancı turistin gelmesinin öngörüldüğünü bildirdi. Buna karşılık Japonya, Kanada ve ABD'li 400 turistin rezervasyon yaptırdığı öğrenildi. Baç, terör olaylarından çekinen özellikle Japon turistlerin de gezilerini iptal ettiklerini belirtti.

  HERŞEY HAZIR AMA...

  Baç, güneş tutulması için Diyarbakır'da yapılan hazırlıkları da şöyle anlattı:

  ‘‘Diyarbakır'daki İl Müdürlükleri, OHAL, Jandarma, turizm acentası ve otel temsilcilerinin oluşturduğu Diyarbakır Turizm Koordinasyon Kurulu çalışmalarını 1 yıldır sürdürüyor. Diyarbakır'da turizm belgeli 1.118, belediye belgeli de 2 bin yatak kapasitesi bulunuyor. Gelen turistler için mobil standlar, kıl çadırlar ve alış-veriş yerleri oluşturuldu.’’

  Diyarbakır'ın imaj değiştirdiğini vurgulayan Baç, ‘‘Körfez Krizi sonrasında Diyarbakır'a gelen turist sayısı yılda 55 binden 3-4 binlere geriledi. Oysa Diyarbakır'da İstanbul'dan daha az istenmeyen olay oluyor’’ dedi.

  HEDEFİMİZİ TUTTURABİLİRİZ

  Sivas Turizm İl Müdürü Vahap Sümbüloğlu da Sivas'ta yapılan rezervasyon iptallerinin yüzde 30 dolayında olduğunu belirttti, şöyle konuştu:

  ‘‘Sivas'a 4 bin turistin gelmesini öngörmüştük. Şimdiye kadar 2 bin 789 rezervasyon yapıldı. 11 Ağustos günü öngörümüzü tutturabileceğimizi sanıyorum. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Kandilli rasathanesi ve Boğaziçi Üniversitesi, güneş tutulması öncesi ve sonrasında ortak bir değerlendirme toplantısı düzenleyecek. Ayrıca kültür ve sanat etkinlikleri de düzenliyoruz.’’

  Magister Turizm Kongre Bölümü Sorumlusu Mustafa Kartopu da Kandilli Rasathanesi ile ortaklaşa yürüttükleri turizm projesi hakkında şu bilgileri verdi:

  ‘‘Güneşin tutulmasını Türkiye'de izleyecek turistlerin ulaşım ve konaklama ihtiyaçlarını üstlendik. Şimdiye kadar 1.100 Japon, Kanadalı ve ABD'li turistin Sivas, Elazığ, Batman ve Çorum otellerinde rezarvasyonları yapıldı. En az 4 gün en çok 2 hafta Türkiye'de kalacak yabancı turist sayısının 1.600'e ulaşacağını sanıyorum. Bizim yaptığımız rezervasyonlardaki iptal oranı, yaklaşık yüzde 10 olmasına karşın yeni ilaveler de yapılıyor.’’

  Güneydoğu insanı turiste isli cam bile hazırladı

  11 Ağustos'ta meydana gelecek yüzyılın son güneş tutulmasının Türkiye'de en iyi izleneceği yerlerden biri olan Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ne bağlı Bağdere köyünde heyecan başladı. Dünyanın dört bir yanından gelecek turistleri en iyi şekilde ağırlamaya hazırlanan köylüler, bu arada tutulmayı izlemek üzere tezek ateşiyle kararttıkları isli camlar hazırladı. Bağdere köylüleri ‘‘Pahalı gözlüklerden alabilecek maddi güçte değiliz. Zaten güneş tutulması da 2-3 dakikayı geçmeyecekmiş. Kendi hazırladığımız cam parçalarıyla güneş tutulmasını izleyeceğiz’’ dedi. Diyarbakır Valisi Nafiz Kayalı da yaklaşık 3 bin turist beklediklerini belirterek, ‘‘Devlet ve özel sektör el ele vererek gelecek olan turistleri en iyi şekilde ağırlayacağız. Diyarbakır kafalarda yer aldığı gibi güvenlik sorunu bulunan bir yer değil. Turistler gönül rahatlığıyla kentimize gelip Bağdere köyünden güneş tutulmasını izleyebilirler’’ diye konuştu.

  En ucuz güneş tutulması bizde

  Güneş tutulmasının izlenebileceği ülkeler arasındaki İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya özel gezi proglarının tanıtımına bir kaç yıl öncesinden başladı. Romanya'daki turlar, 534 dolar. Avusturya'nın başkenti Viyana'da güneşin tutulmasını izleyeceklere de Harward Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eric Flesher bilimsel açıklamalarıyla eşlik edecek. Turistler bu özel gezi için ulaşım da içinde 1.699 dolar ödeyecekler. Türkiye'de ise Avrupalı turistler bütün ulaşım ve 3 günü İstanbul Hilton'da 2 gün de güneş tutulmasının izlenebileceği yöredeki olanaklar ölçüsünde en iyi konaklama dahil 800-1000 dolar arasında fiyat ödeyecekler. Türkiye'ye gelecek turistlere Kandilli Rasathanesi uzmanları eşlik edecekler.

  Güneş tutulması savaş durdurmuştu

  Yüzyılın son güneş tutulması ilginç tesadüfleri de içeriyor. 2500 yıl önce güneşin tutulması Anadolu'da bir savaşı durdururken, 2500 yıl sonra 55 Avrupalı genç bir başka tutulmayı izlerken savaşa 'dur' diyecek.

  M.Ö. 550 yılında Medler ve Lidyalılar Kerkenes Dağı yakınlarında Anadolu'da yeni sınırlar çizecek bir savaşa tutuşmuş, ancak aniden başlayan güneş tutulmasıyla tanrıların savaş istemediğini anlayan taraflar kavgayı bırakmıştı. 2500 yıl sonra bir başka güneş tutulması aynı açıyla yeniden gerçekleşiyor. Hem bu tarihi olaya tanıklık etmek, hem de Anadolu'nun tarihini öğrenmek amacıyla 55 Avrupalı genç, AEGEE-Ankara (Avrupa Öğrencileri Genel Forumu) tarafından düzenlenen 'Anadolu'nun Kaderini Belirleyen Savaşlar' başlıklı Yaz Üniversitesi'ne katılıyor.

  Avrupalı gençleri Türkiye'de buluşturmak amacını taşıyan 3800 km'lik yolculuk 26 Temmuz'da başlayacak. Yaz Üniversitesi için buluşma noktası Ankara olacak. Daha sonra Gordion, Kapadokya, İzmir, Efes, Milet, Sard, Bergama, Assos, Truva, Çanakkale ve Gelibolu Barış Parkı gezilecek.

  Bu proje Orta Doğu Teknik Üniversitesi, THY, 18 Mart Çanakkale Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarının destekleriyle gerçekleşecek. 2500 yıl önce savaşı durduran güneş tutulması, günümüz savaşlarını da durdurmak için çözümler öneren uluslararası bir etkinliğin son durağı olacak. Bu nedenle 3800 km'lik gezinin son durağı binyılın son güneş tutulmasının dünyada en iyi izlenebileceği yerlerden biri olan Kerkenes Dağı yakınlarındeki Çamlıbel olacak.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı