Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güneş tutulmasına hava engeli

  Hürriyet Haber
  03.10.2005 - 12:39 | Son Güncelleme: 03.10.2005 - 12:39

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi uzmanları, halkalı Güneş tutulmasının, havanın bulutlu olması nedeniyle İstanbul'dan izlenemiyeceğini bildirdi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Laboratuvarı Şefi Doç. Dr. Atilla Özgüç, İstanbul'da havanın bulutlarla kaplı olması nedeniyle astronomi olayını izlemenin şu an mümkün olmadığını söyledi.

  Güneş tutulması sırasında Ay'ın gölgesinin, Atlantik Okyanusu'ndan başlayarak, Portekiz, İspanya ve Batı Akdeniz üzerinden Hint Okyanusu'na ulaşacağını belirten Özgüç, tutulmanın Türkiye'de havanın açık olduğu bölgelerde “parçalı tutulma” olarak izlenebileceğini ve ayın güneşin önüne geçmesiyle güneşin hilal şeklinde görüleceğini bildirdi.

  Parçalı güneş tutulmasının İstanbul'da saat 11.19'da başladığını ve saat 12.39'da en üst seviyesine ulaşacağını, saat 14.01'de ise sona ereceğini kaydeden Özgüç, tutulmanın önce başladığı batı illeriyle doğu illeri arasında yaklaşık 45 dakika fark olduğunu belirtti.

  Doç. Dr. Atilla Özgüç, 29 Mart 2006 tarihinde “tam güneş tutulması” gerçekleşeceğini de hatırlatarak, bu olayda ayın güneşin önünü tamamen kapatacağını söyledi.

  29 Mart Çarşamba günü saat 13.50 sıralarında başlayacak tutulma nedeniyle Antalya ile Ordu arasında 200 kilometrelik şeridin 3.5 dakika süreyle karanlık olacağını ve yıldızların ortaya çıkacağını anlatan Prof. Dr. Özgüç, bu tutulmanın da İstanbul'da parçalı tutulma olarak izleneceğini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı