Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gündüz Tezmen: Yumurtalığım yapışmış

Gündüz TEZMEN

<ı>1998'de yumurtalığımın kanalı, fallop borusu kapanmış, bunun için ameliyat oldum. Raporda 'hematosalpenks' yazıyordu. Bunu araştırdım dış gebelik olduğunu öğrendim.

İki yıllık evliyim ve çocuğum yok. Doktor tetkik yapıp diğer borumun açık olup olmadığını incelemek istedi, sonuç temiz çıktı. Kısa bir süre önce sol yumurtalığımın olduğu yerde ağrı olunca doktora gittim, yumurtalığımda yapışma olduğunu söyleyerek ilaçlar verdi. Yumurtalığımın diğerini de kaybetmekten korkuyorum. Tedavi ile bu yapışma açılır mı? Ben artık anne olmak istiyorum.

<ı>A.SERT

Ameliyat raporunuzda yazılı olan 'hematosalpenks' tanımı yumurtalıkla rahim (uterus) arasında yer alan tüpün kanla dolu olduğunu belirler. Bunun neye bağlı olduğunu, rapordaki diğer açıklamalar belirler. Yırtılmaya başlamış dış gebelik buna neden olabileceği gibi, endometriosis denilen tablo da buna yol açmış olabilir. Daha önceki yazılarımı okumuşsanız, endometriosis adı verilen tablonun, uterusun iç çeperini oluşturan hücrelerin (endometrium) başka yerlerde de yer alması olduğunu biliyor olmalısınız. Bu hücreler bulundukları yerlerde de adet dönemlerinde kanama yaparlar. Bununla ilgili gazetelerde ve televizyonlarda arasıra yer alan haberleri hatırlıyorsanız, her ay gözünden, burnundan kan gelen kişilerden söz edildiği görmüş olmalısınız. Eğer sizde de böyle bir tablo varsa ve endometrium hücreleri tüplerde yer aldıysa, tıkanıklık ve raporda söz edilen kan buna ait olabilir.

Diğer yumurtalığınızla ilgili duruma gelince, daha önce sorun olmayan yumurtalığın, tüplerle ilgili röntgen tetkikinden sonra hastalanması, bu işlem sırasında mikrop aldığınızı düşündürebilir. Bir yumurtalığınız ameliyatla alındığı ve diğerinin de şu anda hasta olduğu dikkate alınınca, ileride kısır kalmamak için şu aşamada, başka bir sağlık kuruluşunda enerjik bir tedavi yapılmasını öneririm.

Saçlarım dökülüyor

Bir süre önce saçımın yarısı aniden döküldü. Dermatoloji uzmanının tedavisinden sonra yeniden çıkmaya başladı ama bazen yer yer delikler halinde aniden dökülüyor. Bu olay yaklaşık 12 yıldan beri devam ediyor. Bana ne yol gösterirsiniz?

<ı>DİLEK/NewYork-A.B.D.

Saç dökülmelerinin değişik tipleri ve nedenleri var. Sizin anlattığınız tip, Alopecia Areata denilen, saçın yer yer dökülmesi tablosuna benziyor. Bu tabloda saç bazı delikler oluşturacak sekilde aniden döküldüğü gibi, dökülme alanları çok daha geniş de olabilir. Bu hastalığın nedeni kesin olarak bilinmiyor. Çoğu zaman stresi sorumlu tutmakla beraber, bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir nedenle yanılarak kendi saç köklerine saldırması şeklinde de açıklanıyor. Bağışıklık sisteminin yanılarak kendi bünyesine zarar vermesi sonucunda ortaya çıkan tüm hastalıklarda (otoimmün hastalıklar) olduğu gibi bunda da kesin bir tedavi yok. Sürekli doktor denetiminde kalarak hastalığın yaptığı ataklara uygun tedaviler uygulanması şu anda tek yol olarak gözükmektedir. Siz de bunu sürdürüyorsunuz, yalnız stresin bu konudaki olumsuz etkisini de ihmal etmemenizi tavsiye ederim. Saçınızla ilgili sorunlar arttıkça stresiniz de artacak bu da 'kısır döngü'ye dönüşecektir. Bu gerçeği algılayarak saçınızı çok sorun etmemeye çalışmanızın yararlı olacağı kanısındayım.

X