Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gündüz Tezmen: Sigara içen ölsün mü?


Gündüz TEZMEN

Yurt dışında başarı kazanmış olan Türkler, bir çok kişi gibi benim de gurur kaynağımdır. Bu kişilerden biri, Amerika'da büyük başarılara imza atmış olan kalp cerrahı Dr Mehmet Öz. Kalp alanında bir çok araştırmaları da olan bu doktorla yapılan bir söyleşi, geçtiğimiz günlerde gazetemizde yayınlandı. Bu söyleşide takıldığım bir çok nokta var ama ben bunlardan en çok 'sigara içen kişileri ameliyat etmiyorum' sözü üzerinde durmak istiyorum.

Ben, yanlış değerlendirmeleri önlemek için, sigara içmeyen bir kişi ve sigara içen hastalarıma da bırakmaları konusunda büyük telkinler yapan bir hekim olduğumu, bu arada hemen belirteyim. 'Sigara içen kişileri ameliyat etmiyorum' sözleri bir hekim için çok büyük talihsizliktir. Bir hekim ne olursa olsun hastaları arasında ayırım yapmamalıdır. Bir hekim, cephede düşmanını bile tedavi eder, ilerideki günlerde idam edilecek bir mahkumun bile hastalığına gereken ilgiyi gösterir.

Evet, sigara içiyor olmak bir insanın sağlığı için büyük olumsuzluk ama bir hekimin öncelikle bilmesi gereken bir gerçeğin de, aralarında sigara bağımlılığının da yer aldığı tüm bağımlılıkların birer suç değil hastalık olduğunu ve diğer hastalıklar gibi şefkatle yaklaşılmasının gerekliğidir. Bu meslekdaşımız eğer 'sigara içen kişilerde ameliyat sonrası dönemde bir çok komplikasyonlar çıkıyor, ben bunları ameliyat edersem, dönem sonu değerlendirmesinde başarım düşük çıkar, ben kendi istatistiklerime bakarım, gerisi beni ilgilendirmez' demek istiyorsa bunu daha başka şekilde ifade etmesi gerekiyor. Bu şekliyle, bir süre önce basınımızda yer alan haberde, Almanca bilmediği için bir Türk'ü ameliyat etmeyen Alman doktordan çok farklı değil.

Meslekdaşımız, bir de diyet ürünler üzerinde durmuş. Diyet ürünlerin zararlı bile olabileceğini ima ediyor. Kendisi yapay tatlandırıcılara karşı olabilir ama light veya diyet ürünler sadece bunlar değil ki. Yağı, tuzu, rafine karbonhidratı azaltılmış bir çok diyet ürün var. Biz hekimler olarak uzun yıllardır sağlıklı beslenme gerçeğini hastalarımıza anlatmaya çalışırken birinin çıkıp gelişigüzel, bilimsel gerçeklerle bağdaşmayan bir konuşmayla bir çuval inciri berbat etmesi de kabul edilecek bir olay değil. Bir insanın neyi bildiği değil nasıl söylediği önemlidir, iletişim ve halka ilişkiler başka bir olaydır, yanlış yapılırsa her şey karmakarışık olur. Bu değerli meslekdaşıma, başarılı olduğu ameliyathanesinin ve araştırma merkezinin dışına çıkmamasını tavsiye ediyorum.

X