Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gündüz Tezmen: Kabakulak oğlumun beynini etkiledi


Gündüz TEZMEN

Kabakulak hastalığı bazen, oğlunuzda olduğu gibi beyin iltihaplarına da yol açabilir. Oğlunuzda ortaya çıkan felç hali tümden iyileşmiş. Kulağında ötme tarzındaki şikayetinin tedavi edilebilirliği açısından, elimizde tetkik raporları olmadığı için bir şeyler söyleme olanağım yok.

Ancak oğlunuzun bitkin, yorgun, dalgın halinin bu hastalıkla ilgili olmadığını söyleyebilirim. Bu tamamen bir depressif haldir, yani ruhsal çöküntüdür. Oğlunuzun kulağındaki sesten önce depresyon halinin tedavi edilmesi gerekir. Eğer bir psikiyatri uzmanına başvurursanız bu konuda tedavi olanağına kavuşacaktır.

Ruhsal hali iyileştikten sonra da nöroloji ve kulak, boğaz, burun hastalıkları uzmanlarının ortak çalışmaları ile diğer sorunu hakkında ileri tetkik yapılabilir.

İ. Mercan/ANKARA

Kronik böbrek hastalığı iyileşmez mi?

B.Bulut /ANKARA

Tıp dilinde glomerulonefrit olarak adlandırılan böbrek hastalığı, bir anlamda bağışıklık sisteminin yanlış çalışıp kendi dokusuna zarar vermesi ile ortaya çıkar.

Bazı mikroplara karşı oluşan bağışıklık maddeleri, benzer özellikler taşıması nedeniyle böbrekteki süzme sistemine karşı etki göstermeye başlayabilir. Böylece vücut, mikropları tahrip ettiğini sanarak kendi böbrek dokusunu tahrip etmeye başlar.

İşte bu gibi durumlarda, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Size de uzun zamandan beri kortizon uygulanmasının nedeni bu.

Yapılan kontrollerde gerek kan, gerekse idrar tahlillerinin normal bulunması uygulanan tedavinin başarılı sonuç verdiğini gösteriyor. Sonuç başarılı olduğuna göre, tedaviyi uygulayan merkezin denetiminde kalmayı sürdürmelisiniz.

Uzun süreli kortizon kullanımının bazı yan etkileri olmakla beraber, bu tedavinin sizin için hayat kurtarıcı nitelikte olduğunu unutmayın.

X