Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gündüz korsan taksici gece polis

  Hürriyet Haber
  30 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2000 - 00:01

  Korsan taksinin polis ayağı ortaya çıktı. Siviller rent a car gibi görünüp korsan taksicilik yaparken polisler otolarını Tekirdağ'dan alıp İstanbul'da çalışıyor.

  Son altı aydır sayıları binlerle ifade edilir hale gelen korsan taksileri sivillerin yanısıra polisler de çalıştırıyor. Siviller rent a car (kiralık oto) açıp kendilerine göre tarife bastırırken, bazı polislerin bu iş için bulduğu yöntem, plaka tahdidi olmayan Tekirdağ'dan taksi alıp 85 milyarlık plaka tahdit ücretini ödemeden İstanbul'da işletmek.

  İstanbul'da bindiğiniz her takside konuyu açtığınızda korsan taksi işleten polislerle ilgili birçok söylenti duyuyorsunuz. İddiaya göre bu işi en alt kademedeki polis memuru da üst düzey görevliler de yapıyor. Görüşüne başvurduğumuz İstanbul Şoförler Esnaf Odası, kentte bu tür çalışan çok az polis olduğunu söylemesine karşın, odaya muhalif olan İstanbul Taksiciler Birliği bu sayının o kadar da az olmadığı görüşünde.

  59 plakalı korsan taksiler

  Polislerle aynı bölgede, hatta yanyana duraklarda çalışan taksici esnafı bu durumdan muzdarip ama korkudan seslerini çıkaramadıklarını söylüyorlar. Taksicilerin söylediklerine göre polisler genellikle 59 plakalı arabaları çalıştırıyor.

  59 nolu plaka Tekirdağ'a ait. Tekirdağ'da taksi işletmek için plaka tahdit parası ödemek gerekmiyor. Oysa İstanbul'da çalışabilmek için plaka parası olarak 85 milyar lira ödeniyor. Dolayısıyla Tekirdağ'dan alınan taksiler İstanbul'a getirilerek burada çalıştırılıyor. Trafik Eğitim Müdürlüğü'nün Eylül 99'da yayınladığı taksilerin illere dağılım sayısında Tekirdağ'da kayıtlı taksi sayısında bir anormallik göze çarpıyor.

  Bereketli Tekirdağ

  Bu verilere göre, Kırklareli'nde sadece 665, İzmit'te 1029, Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'de 3 bin 164 taksi kayıtlıyken, Tekirdağ'da 3 bin 382 taksi kayıtlı görünüyor. İlin nüfusu gözönüne alındığında Tekirdağ'da kişi başına İstanbul'un üç misli taksi düştüğü görülüyor. Bu da, taksilerin 'bir biçimde' İstanbul'da çalıştığının en önemli kanıtı.

  Bu taksilerin yoğun olarak çalıştığı yerlerden biri de Florya İstasyonu. 50 metre ötedeki Florya Turizm Taksi Durağı'na kimse rağbet etmezken, korsan taksiler buradan sürekli müşteri alıyor, çünkü istasyona onlar daha yakın. Florya Turizm Taksi çalışanları kendilerinin bu durağa giremediklerini, tartıştıklarında karşılarına silah çıktığını, şikayetlerinden de sonuç alamadıklarını söylüyor.

  Rastgele seçtiğimiz bir korsan taksiyi çalıştıran polis memuru ise, hayat koşullarının zorluğunu ve geçindirmesi gereken üç çocuğunu anlatıyor: ‘‘Baktım geçinemiyorum, ben de diğerleri gibi, borç harç, aldım bu arabayı. Araba benim üstüme değil. Kredi borçlarını ödemeye çalışıyorum. Yolda kimileri polis olduğumuzu biliyor ve birşey yapamayacağımız için trafikte inadına gıcıklık yapıyor. ‘

  İstanbul'un kenar semtlerinde filizlenen bu uygulama gittikçe kent merkezine doğru yayılıyor ve ekmeklerine ortak oldukları taksici esnafıyla aralarında müşteri yüzünden kavgalar çıkıyor. Şoför Esnaf Odası ve Taksiciler Birliği'nin girişimleriyle bu çatışmalar birkaç küçük kavgayla atlatıldı. Ama bir an önce önlem alınmazsa 16 Haziran'da okulların kapanmasıyla taksi müşterisi azalacağı için taksici-korsan savaşı bekleniyor.

  Olayların temelinde ise Trafik Şube Denetim'in sivil denetim ekiplerini kaldırması yatıyor. Daha önce taksilere müşteri gibi binerek korsanları yakalayan ekipler lağvedilince, son altı ayda çok sayıda korsan taksi durağı kuruldu. Bunlar hava parası ve vergi ödemedikleri için normal taksi ücretlerinin yarı fiyatına müşteri taşıyor ve kendi bastırdıkları tarifeleri ev ev dağıtıyor.

  Florya Turizm Taksi çalışanı Yunus Öztürk:

  ONLARIN ARABASI BAĞLANMAZ

  ‘‘Bunların hepsi polis. Hiçbirimiz birşey diyemiyoruz. Dediğimiz anda karşımıza silah çıkıyor. Şikayet etsek birşey yapan yok. Onların durduğu yerden müşteri alamayız. Arabaları bağlanmaz ama bizimkiler üç gün bağlı kalır. Herkes gibi bizim de sıkıntılarımız, geçindirmemiz gereken ailelerimiz var.’’

  Huzur Taksi durağının sahibi Y. Ç:

  YASALLAŞACAK

  ‘‘Evet biz korsan taksicilik yapıyoruz. Bu işsizliğin bir sonucu ve bizim gibi 'rent a car' görünüp taksicilik yapan çok durak var. Her geçen gün de artıyor. Bence bu iş çok yakında yasallaşacak. Diğer taksici kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz yok ama yüzde yetmişi şerefsiz.’’

  Güven Taksi durak sorumlusu Özcan Toramanoğlu: YAKINDA KAN ÇIKACAK

  ‘‘Yenibosna'da iki durağımız var. Korsanlar yüzünden ikisi de iş yapamıyor. Yakında okullar kapanacak ve işler iyice azalacak. Kardeşimi dövüp hastanelik ettiler, şikayette bulunmadık. Kimseden korkumuz olmadığı için ekmeğimiz için herşeyi yaparız.’’

  Florya'da korsan taksici polis memuru: ÇALIŞAN POLİS RÜŞVET YEMEZ

  ‘‘14 yıllık polisim. Bakan ve müsteşarların yakın korumalığını yaptım. Şimdi gece polislik, gündüz korsan taksicilik yapıyorum. Kimseden korkmam. Rüşvet yiyeceğime çocuklarıma bakmak için böyle çalışıyorum. Çalışan polis rüşvet yemez. Yese niye çalışsın ki? Koskoca İstanbul birkaç polisi hayda hayda idare eder.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı