Ege Haberleri

  Gündoğdu'da son durum

  Hürriyet Haber
  08.06.2013 - 10:57 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemlere destek vermek amacıyla düzenlenen gösteriler sırasında, toplam 170 bina, işyeri ve araçta zarar meydana geldiği açıklandı.

  Bu arada, Çiğli AK Pati İlçe Teşkilatı'nın bulunduğu binayı yanıcı madde atıp yaktıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve yaşları küçük olan iki şüpheli de işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Bu arada, İzmir'deki spor kulüplerinin taraftarları, Kordon'da meşale şovu yapmaya hazırlanıyor.

  Gündoğduda son durum

  İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nda bulunan ağaçların kesilmesi girişimiyle başlayan ve bir çok kente yayılan eylemler İzmir'de de aralıksız sürüyor. Son iki gündür polis ve göstericiler arasında herhangi bir çatışmanın yaşanmadığı İzmir'de, ilk günden buyana gösteriler boyunca 170 bina, işyeri ve araçta zarar oluştuğu belirtildi. Bu arada geçen pazar günü yaşanan eylemlerde, Ak Parti Çiğli İlçe Teşkilatı'nın bulunduğu binanın yanıcı madde atılıp yakılmasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan iki kişiden 14 yaşındaki H.S. savcının talimatıyla, 16 yaşındaki H.S. de Denetimli Serbestlik Yasası gereğince serbest bırakıldı.

  Gündoğduda son durum

  TARAFTARLAR BİRLEŞTİ, MAŞALE ŞOV YAPILACAK

  Kentte eylemler sürerken, İzmir'in köklü spor kulüpleri Karşıyaka, Göztepe, Altay, Bucaspor, Altınordu, İzmirspor taraftarları birleşip kordonda meşale şovu yapma kararı aldı. Karşıyaka ile Göztepe'nin kuruluş yıldönümlerini kutlarken, sahillerinde yaptıkları şovun hem eyleme dahil edilmesi hem de kentteki taraftarları birleştirmesi, eylemcilerin de yoğun ilgisini çekti. Hazırlıklarını tüm hızıyla sürdüren taraftarlar, bugün saat 21.00'de kordon boyunda omuz omuza verip, işaret fişeğinin atılmasıyla meşalelerini ateşleyecek ve İzmir'de ilk kez tüm taraftarlar birada böyle bir gösteri yapacak. Öte yandan, “Meşaleni kap gel, haydi İzmir” sloganıyla tüm İzmirlileri şovlarına davet eden taraftarlar grubu hazırlanan afişte, yakılan meşalelerin yerlere ve denize atılmaması konusunda da uyarı yaptı.

  Gündoğduda son durum

  İzmir'de eylemci çadırları artıyor

  İZMİR Birinci Kordon'da Gezi Parkı direnişine destek vermek için kurulan “direniş çadırları” sayı olarak arttı. Bölge, üniversitelilerin çadır kampına dönüştü.

  Sayıları her gün artan çadırları evleri haline getiren üniversite öğrencileri, buruda bir komün hayatı sürdürüyor. Vatandaşların çevredeki iş yerlerinin getirdiği yemekler, içeçekler eşit şekilde paylaşılıyor. Çadırları ziyaret eden vatandaşlara da gelen yardımlardan ikram ediliyor. Direnişçi üniversite öğrencileri arasında, çadırlarda köpeği ile birlikte kalanlar da oluyor. Sınavlara hazırlanan, kitap okuyan, birlikte gitar eşliğinde direniş şarkıları söyleyen üniversitelelir, renkli görüntüler oluşturuyor. Üniversiteli gençler “Biz burada tatil yapmıyoruz, ülkemizin geleceği için direnişteyiz” mesajlarını veriyor. Eylemlerin başladığı ilk gece kurdukları çadırların polis tarafından sökülüp denize atıldığını öne süren, her gece aynı endişeyi yaşadıklarını belirten öğrenciler bu yüzden nöbet tuttuklarını dile getiriyor.

  Taylan YILDIRIM, Tufan HAMARAT, Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı