Gündem Haberleri

  Zurnaya standart

  Mehmet KURT/İZMİR, (DHA)
  23.07.2007 - 11:39 | Son Güncelleme:

  MAKİNE teknisyeni Tayfun Demirok ve Tamer Demirok kardeşlerin sahibi olduğu Hubb Enstrüman Atölyesi, müzik sektörünün en büyük ihtiyacı olan ‘Gırnata' marka Sol Klarnet'in ardından bu kez de güçlü sesiyle özel gecelerin ve düğünlerin vaz geçilmez enstrümanı Zurna'ya da standart getiriyor.

  Zurnada kullanılan ağaçların büyük çoğunluğunun hava koşulları ve üfleme sırasında zurnanın içine kaçan tükürük nedeniyle akort kaçırdığını anlatan Tayfun Demirok, şöyle dedi:
  “Yaptığımız uzun araştırmalar sonucunda, zurnacıların ellerinde çakılarıyla veya sigaralarıyla delikler üzerinde oynayarak enstrümanın ömrünü kısaltmalarının önüne geçmeyi başardık. İzmirli usta sanatçı Halil Çokyürekli ile Lüleburgazlı usta Ahmet Özden ile çok çalıştık, araştırdık. Bilimsel çalışmalarla bunu başardık. Afrika'dan, renkleri ve sesleriyle zurnaya uyum sağlayacağına inandığımız Padok ve Azobe gibi uzun yıllar bekletilmiş kuru ve sertifikalı ağaçlar getirterek işe başladık. Tüm delikler dijital ortamda delindi. Taşıma kolaylığını da düşünerek iki parçadan üretimine başladığımız zurnalar kaba ve orta zurna olarak tabir edilen ‘Si' ve ‘Mi' karar seslerinden oluşuyor.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı