GeriGündem Zuma: “Kaddafi barış yapmaya hazır”
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zuma: “Kaddafi barış yapmaya hazır”

Zuma: “Kaddafi barış yapmaya hazır”
refid:17917231 ilişkili resim dosyası

Sarayı Bab-ül Aziziye’nin NATO bombardımanına hedef olduğu 11 Mayıs’tan bu yana ortalıkta görünmeyen Libya lideri Muammer Kaddafi, resmi bir ziyaret için Trablus’ta bulunan Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ile olan görüşmesi için kameraların karşısına geçti. Libya lideriyle yaptığı görüşmeden basına açıklama yapan Zuma, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ülkesinden ayrılmaya hazır olmadığını söyledi.

Afrika Birliği'nin arabuluculuk misyonu çerçevesinde dün Trablus'ta Kaddafi ile görüşen Zuma'nın makamından yapılan açıklamada, "Kendisi zorluklara rağmen ülkesinden ayrılmaya hazır olmadığını vurguladı. Albay Kaddafi'nin kişisel güvenliğiyle ilgili kaygı söz konusu" denildi

 

Zuma, Libya liderinin NATO bombardımanına son verilmesi çağrısında bulunduğunu da bildirdi.

 

Zuma, Afrika Birliği'nin ateşkes için arabuluculuk görevinin yeniden başlamasını sağlamak için Libya'yı ziyaret etmişti. Zuma'nın ziyaretteki resmi olmayan amacının ise Kaddafi'yi 42 yıllık iktidarından sonra ülkenin kontrolünü bırakmaya ikna etmek olduğu belirtilmişti.

 

'BARIŞ İÇİN ÇÖZÜM ARIYORUZ'

Zuma, “Kaddafi ile detaylı bir değerlendirme yaptıklarını, Afrika Birliği olarak Libya’daki çatışmanın sona erdirilmesi ve barışçıl bir çözüm bulunması için yaptıkları teklifi yinelediğini” belirtti.

 

Zuma, “Kaddafi’nin, Afrika Birliği tarafından önerilen teklifi hayata geçirmeye hazır olduğunu, ancak ilk olarak NATO bombardımanlarının kesilmesi gerektiğini istediğini” ifade etti.  Kaddafi ayrıca, “Libya halkının sorunlarını çözmek için kendi aralarında konuşmaları gerektiğini, diğer yandan Afrika Birliği’nin sunduğu yol haritasını uygulamaya hazır olduğunu” söyledi.

 

KADDAFİ 20 GÜN SONRA HALKIN KARŞISINDA / Foto Galeri

 

Öte yandan, Zuma’nın uçağının Trablus’a iniş yapabilmesi için geçici olarak kaldırılan uçuşa yasak bölge uygulaması, Zuma’nın iniş yapmasının ardından tekrar yürürlüğe girdi.

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde, Trablus’ta yeniden bombardıman sesleri duyuldu. Zuma’nın ziyareti öncesinde, Zlitan kentinde NATO bombardımanı sonucu 11 kişinin öldüğü bildirildi.

 

KADDAFİ İLE ZUMA BARIŞ İÇİN BİR ARAYA GELDİ / WEB TV

 

Bingazi’de ise isyancıların Dışişleri Bakanı Fethi Baja, “Zuma’nın muhtemelen Kaddafi’ye bir çıkış kapısı sunmak için Trablus’a geldiğini” savundu. Baja, “Kaddafi büyük bir çıkmaz içinde olmalı, askeri alanda güç dengeleri çok değişti, etrafındaki insanlar onu terk ediyor… Hatta Rusya bile ona sırtını çevirdi” dedi.

 

Baja, kısa zaman içinde isyancıların güç kaybeden Kaddafi’ye yönelik büyük bir saldırı başlatabileceğini ifade etti.

 

11 Mayıs’ta düzenlenen NATO harekatında, Kaddafi’nin oğlu Seyfülarab ve üç torunu hayatını kaybetmişti.

 

İTALYA'DAN BİNGAZİ'DE KONSOLOSLUK

 

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini'nin, Libya'nın Bingazi kentine geldiği bildirildi.

Frattini'nin, Libyalı muhaliflerin kalesi Bingazi'de, muhalif lider Mustafa Abdülcelil ile ortak basın toplantısı düzenleyeceği ve ardından konsolosluk açacağı belirtildi.

Libya, uzun yıllar İtalyan sömürgesiydi. Albay Muammer Kaddafi rejiminin önemli ekonomik ortaklarından olan İtalya, Fransa ve İngiltere gibi Libya'daki muhaliflere askeri danışman göndereceğini açıklamıştı.

22 Mayıs'ta AB Yüksek Komiseri Catherine Ashton da Bingazi'de bir temsilcilik açmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle