Gündem Haberleri

  Zorunlu askerliğe alternatif yaratılabilir

  Tuncay DAĞLI/ADANA, (DHA)
  25.01.2006 - 14:44 | Son Güncelleme:

  AİHM kararını değerlendiren Mümtaz Sosyal, askerliğe alternatif olarak zorunlu hizmetlerin yaratılabileceğini söyledi.

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunları Derneği (TIPMED) tarafından düzenlenen ‘3’üncü Ulusal Tıp Mezunları Kongresi’ne konuk olarak katılan Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Mümtaz Sosyal, Türkiye’de zorunlu olan askerliğe alternatif olarak başka zorunlu hizmetlerin uygulamaya konulabileceğini söyledi.

  Mithat Özsan Amfisi’nde düzenlenen toplantıda ‘AB Süreci’ konulu bir konferans veren Mümtaz Soysal, dinleyicilerin sorularını da yanıtladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) askerlik yapmayı reddeden Osman Murat Ülke’ye ‘kötü muamele’ yapıldığı gerekçesiyle Türkiye’yi 11 bin euro tazminata mahkum etmesine ilişkin düşüncesi sorulan Soysal şu yanıtı verdi:

  “Zorunlu askerlik yerine alternatif hizmetler geliştirilebilir. Mesela ülkenin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmamış yörelerinde öğretmenlik, sağlık görevlisi veya başka bir görev verilebilir. Hatta bu sadece erkekler için değil, tüm nüfus için uygulanır ve kızlar da aynı şekilde askerlik görevi adı altında zorunlu hizmete tabi tutulabilir.”

  /images/100/0x0/55eb013bf018fbb8f8a4c93bAvrupa Birliği ile ilgili görüşlerini aktaran Soysal, Türkiye’nin bu konudaki isteğinin bir tutkuya dönüştüğünü söyledi. Son zamanlarda AB konusunda hayal kırıklıkları yaşandığını, ‘girelim ama başımız dik girelim’ söylemlerinin ortaya çıktığını kaydeden Soysal, “AB üyesi olmayı Osmanlı’dan beri çekilen bir özlemin en yüksek derecesi olarak görüyoruz. Daha demokratik, insan haklarına saygılı, eğitim, sağlık, kültür gibi alanlarda daha çağdaş, sosyal bir toplum olmayı hedefliyoruz. Bunlar bizi bu tutkudan kopartamayan olaylar. Ama böyle düşünmeyenler de var” dedi.

  AB ile ilişkiler bazen kopma noktasına gelse de ‘ne olursa olsun devam etsin’ diyenlerin bulunduğunu belirten Soysal, bu nedenle limanlarımızı bir formül bulup açmak isteyenler olduğunu söyledi. Soysal, AB ile ilişkilerde tehlike çanlarını çalma zamanının geldiğini ve sırasında görüşme masasını terk etmek gerektiğini de vurguladı.

  Toplantıyı Adana Valisi Cahit Kıraç, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, öğretim elemanları, öğrenciler ve diğer konuklar izledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı