Gündem Haberleri

  Zorla mı üfletecek

  Hürriyet Haber
  31.08.2012 - 10:51 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof Dr Nevzat Alkan, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, “Alkolmetreyi üflemeyene karşı polisin zor yetkisi var” açıklamasına, “İnsan haklarına aykırı, trajik” diye tepki gösterdi. ABD’deki gibi belge imzalatıp kişinin alkol testi için önceden rızasının alınması öneren Alkan, “Yasada boşluk var. Bu konuda düzenleme şart. ‘Üflemem’ diyene polis yasadaki zor yetkisini kullanıp kafasına vurarak mı üfletecek?” diye sordu.

  Alkan Hürriyet’e şu değerlendirmeleri yaptı:

  Kimse kendi aleyhine delil vermeye zorlanamaz

  Hürriyet“Emniyet, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na göre, alkol testi için üflemek istemeyene zor kullanmaya yetkisi bulunduğuna ilişkin basın açıklaması yaptı. Böyle birşey mümkün değil. Anayasanın 38. maddesine ve evrensel hukuk kurallarına göre hiç kimse kendi aleyhine delil vermeye zorlanamaz. Burada kişinin kafasına vurup üfletmek mi kastediliyor. Bu insan haklarına aykırıdır. Düşünülemez bile.

  Vücut bütünlüğüne dokunulamaz

  Alkol testi yapılmak üzere vücuttan kan alınması zaten rızaya bağlıdır. Çünkü kişinin vücut bütünlüğünü dokunulamaz. Dokunulması halinde hukuki karşılıkları vardır. Türkiye’de bu konuda Emniyet’in savunduğunun aksine yasal boşluk ve çözümsüzlük var.

  ABD modeli önerisi

  Bu çözümsüzlüğü ortadan kaldırmak için Batı’daki modellere bakabiliriz. ABD’deki çözüm şöyle. Ehliyeti şahsa verirken bir belge imzattıyorlar ve diyorlar ki, ‘bir trafik kontrolüne maruz kalırsanız, alkol değerlendirmesi için üflemek zorundasınız. Eğer cihazı üflemezseniz size alkollü muamelesi yaparız, ehliyetinize el koyarız’. ABD’de baştan kişinin rızası alınıyor.

  Türkiye’de polisin yetkisi yok

  Türkiye’de, hukuki boşluk olduğu için trafik polisi sarhoş bir kişiyi durduğunda Karayolları Trafik Kanunu’na göre araba kullanmasına engel olabilir. Polis arabayı bağlayabilir. Ama sürücüye alkollü muamelesi yapıp ehliyetine el koyamaz. Bunun için objektif olarak testle sürücünün alkollü olduğunun ortaya koyulması şart. Kişi rızası ile üflemezse yapılacak uygulamada boşluk var. Yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Emniyet’in ‘zorla üfletme yetkimiz var’ bakışı ise trafik. Olaya bu şekilde bakılabilmesi beni şok etti.”

  Hürriyet
  İSTEMEZSEN ÜFLEMEZSİN

  EMNİYET: MEVZUATA UYGUN

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı