Gündem Haberleri

  Zonguldak'tan İstanbul'a getirilen kanatlılarda kuş gribi virüsü bulundu

  A.A.
  09.01.2006 - 14:24 | Son Güncelleme:

  Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne Zonguldak'ın Çaycuma ile İstanbul'un Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Küçükçekmece ilçelerinden ulaştırılan 5 kanatlıda kuş gribi virüsü tespit edildi.

  Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçtiğimiz cumartesi ve pazar günleri enstitüye 62 tavuk ölüsü getirildi. Bu örneklerden Zonguldak'ın Çaycuma ile İstanbul'un Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Küçükçekmece'den getirilen 5 kanatlıda virüse rastlandı. Yetkililer, enstitüye şüpheli vakaların gelişinin sürdüğünü bildirdiler.

  Enstitüde, hayvanda virüs olup olmadığının en geç 30 dakika içinde belirlenebildiğini kaydeden yetkililer, ancak virüsün çeşidinin belirlenmesi için örneklerin Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiğini söylediler. Hastalığın özellikle köy tavukçuluğu denilen yetiştirme türünde rastlandığını ifade eden yetkililer, entegre tesislerde üretilen tavukların tüketilmesinde tehlike bulunmadığını kaydettiler.

  Yetkililer, köpeklerin de kanatlı hayvanlardan uzak tutulması gerektiğine dikkat çekerek, köpeklerin ayaklarıyla hastalığı başka alanlara taşıyabildiğine işaret ettiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı